Insändare

Orimlig lön i spartider

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Ålandstidningen har tidigare skrivit om den nye chefsöverläkaren Peter Nieminens lön inför tillträdet på ÅHS. Den tål att diskuteras flera gånger – helt enkelt för att det finns fog att ifrågasätta en lön på 15.000 euro i månaden.

Gentemot den tidigare chefsöverläkaren Jun Nagamoris lön på 9.888,63 euro i månaden - är det direkt oförskämt. Att sedan förhandla om att få hyran betald och 20 betalda hemresor känns helt absurt. Självklart ska denne läkare med sin höga lön stå för sina egna kostnader.

ÅHS ska spara – för patienterna har det blivit dyrare – men denna höga lön med betald hyra och 20 hemresor ifrågasätter man inte i sparprogrammet, trots att det funnits fler sökande med troligtvis lägre villkor.

Samma med landskapsregeringen som tillåtit väldigt tilltagna höjningar på sina löner, det medan LR också har sparbeting, vilket ju drabbar folket med sämre förmåner.

Hur tänker ni som har ansvaret för dessa budgetar?

Maria