Insändare
Föreningslivet som dumhetsvaccin
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Jag tackar varmt Petter Lobråten för ledaren 16 oktober, där han bland annat skriver att ”ett samhälle som slutar värna sitt föreningsliv riskerar att förlora mer än sina traditioner, det riskerar folkhälsan”.
Många föreningar gör också sådan samhällsnytta som många blomstrande arbetsgrupper inte verkar nå till. Bland dessa nyttiga föreningar har vi till exempel elva KST-föreningar som gör ett konkret och informativt arbete för oss alla. Jag lyfter hatten för deras insatser. Men samtidigt hör man också där hur medlen minskar. Fy skam! Det här är en politisk fråga att ta itu med.
PL skriver också att ”föreningslivet är ett dumhetsvaccin i ett skärmskadat polariserat samhälle”. Precis, till exempel en person som rastar sin hund och stirrar på sin mobil behöver dumhetsvaccineras. En hund är ett sällskapsdjur och inte en robot.
Merja Renvall (Ob)