Insändare

Striden om trafiken fortgår

Publicerad

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Inser att det inte kommer finnas någon som går vinnande ur striden men den stora förloraren är skärgårdens befolkning.

Att politiker inte bryr sig om skärgården utom före val är vi vana med men nu har politikernas beslut blivit ett hot mot vår existens.

Att vissa partier har lite mer sympatier hjälper inte när de som nu makten haver har siktet inställt på att minska antalet kommuner och med begränsandet av transportmöjlighet tvinga skärgårdsborna till underkastelse.

Att inte dra paralleller till olika regimer i vår historia är svårt.

Att nuvarande styre inte har spelöga (vad som är politiskt gångbart) och inte begriper att tillväxt är beroende av förutsättningar och att som nu föreslås begränsa transportmöjligheterna i skärgården innebär per automatik en begränsning av tillväxten! Att som i en regim för cirka 90 år sedan satsa mycket på att driva in avgifter och begränsa invånarnas möjlighet röra sig fritt är något jag inte trodde var avsikten med självstyret. Att utan konsekvensanalys besluta om förändringar i trafiken som i förlängningen kommer att döda entreprenörsandan och framtidstron i skärgården är inte bara ett felaktigt beslut, det är dessutom ett svek mot våra förfäder som byggde denna självstyrelse på en grund av hårt arbetande skärgårdsbor.

Roger Husell

Företagare

Brändö