Insändare

Kan Kulturtorget bli något mer permanent?

Publicerad

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Ännu uppfylld av glädjen efter en lyckad Kulturnatt funderar jag på om det vi skapade där kunde bli något mer permanent.

I år flyttade vi på Medis ut många av våra aktiviteter till parkeringen norr om Köpmansgatan och skapade det vi i samarbete med vår granne stadsbiblioteket för kvällen döpt om till Kulturtorget. Gatorna kring torget stängdes tillfälligt av och bilarna flyttades bort. På torget bjöd vi på allsång, dans och ett internationellt kafé, men kanske det viktigaste av allt – en fin gemenskap och många möten och glada skratt.

Tänk om det alltid kunde vara så? Tänk om torget kunde bli den samlingsplats och större oas att umgås i vi lite saknar i norra centrum. Med bänkar att sitta på, kanske ett litet golv för spontan gatumusik och dans, ett mysigt utekafé sommartid och på vintern en liten skridskobana med försäljning av varm choklad. Det kunde bli den norra piazzan i ett fotgängar- och människovänligt centrum som börjar vid torget i södra delen och förenas av Torggatan och Strandgatan. Man kunde kanske ta bort den del av Strandgatan som går mellan biblioteket och nuvarande parkeringsplats och skapa en fin helhet tillsammans med Miramarparken?

Det här tankar efter en fin Kulturnatt – kanske någon vill fånga upp idén och utveckla den vidare?

Catharina von Schoultz

Rektor på Medis