Insändare

Släng inte fimpar i naturen

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Jag lade häromdagen märke till att någon person tömt en större askkopp med massor av fimpar bakom en stor tall vid Örtvägen mittemot busshållplatsen. Sedan också en tömning av en större askkopp vid dikeskanten några meter därifrån. Såg på söndagen att den ena högen var sprättad omkring, antagligen av något djur.

Ni rökare som tömt era askkoppar, gå och städa upp efter er! Dikeskanter och över huvud taget i naturen är inga ställen för dumpning av fimpar, de hör hemma hos er själva bland era sopor. Kanske dags att sluta röka om man inte orkar ta vara på fimparna? Dessutom fanns det en massa fimpar vid barnens gungor på Nabbens badplats! Skärpning, rökare! För att inte tala om läsk/ölburkar som slängs vid vägkanter överallt. Vem tänker ni att ska gå och städa efter er?

Var och en ska ta vara på sitt skräp