Insändare

Konkurrens sparar pengar

Publicerad

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Upphandlingen av skärgårdstrafik bör egentligen handla om en enda sak. Hur få bästa möjliga kvalitet och kvantitet till bästa pris. Detta gagnar ålänningarna i stort då skattemedlen används ansvarsfullt, men det gagnar specifikt skärgården som är i behov av förutsägbar trafik för en fungerande vardag samt förutsättningar till turism och övrigt näringsidkande.

Upphandlingen bör inte fokusera på enskilda rederier. Varken norska eller landskapets delägda rederi Axferries. Syftet med upphandling är att erhålla konkurrens. Konkurrens och marknadsekonomi har alltid utvecklat och skapat nya innovationer, förbättrat produktivitet samtidigt som prislappen dämpas. Om det offentliga upphandlar med konkurrens innebär det att skattemedel kan sparas eller läggas på andra verksamheter. Enbart så hanteras skattemedel varsamt och enbart så uppnår vi en god offentlig ekonomi. Även om landskapet inte såg sig tvungna att åberopa återköpsklausulen, bör man enligt mig ha gjort det. Det skulle ha förbättrat konkurrensen avsevärt, vilket alltid bör vara huvudsyftet med upphandling oberoende om landskapet är delägare i ett rederi eller inte.

I lagtingsdebatterna ska inte enskilda företagsnamn nämnas p.g.a. att företaget i sig inte har möjlighet att försvara sig. Den senaste tiden har det norska rederiet Torghatten utpekats och ifrågasatts medialt i såväl insändare som intervjuer. Det känns både onödigt och ovärdigt, det ger heller ingen attraktiv bild av det offentliga Åland som upphandlare. Det ökar heller inte förtroendet för eller dämpar konspirationsteorierna kring den upphandlingsprocess som i ekonomiska termer är den största landskapet någonsin genomfört.

John Holmberg (Lib)

Lagtingsledamot