Insändare

”Att lägga ner alltihop nu, innan vi ens har dragit i gång auktionen, vore som att satsa stort i ett pokerspel för att sedan kasta korten precis innan man får se motståndarens” hand, skriver Conny Häger om den havsbaserade vindkraften.

Kasta inte korten innan vi har synat

Publicerad

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Billy John Sandberg efterlyser kalla fakta och ekonomiska kalkyler kring den havsbaserade vindkraften (insändare den 20 juli). Det gör han helt rätt i. Men i sin insändare målar Sandberg upp en bild av att Åland tar en enorm risk och projektet framställs som om det är det åländska samhället/skattebetalarna som ska stå för investeringen! Det är inte vi åländska skattebetalare som ska lägga ut miljarderna för att bygga de här vindkraftsparkerna. Planen är att vi ska arrendera ut våra havsområden till privata kommersiella investerare och konsortier som ska ta hela den finansiella risken med att bygga, drift och avveckla vindkraftsparkerna. Åland upplåter havsområdena och får möjlighet till fastighetsskatt och arrendeintäkter, dessutom lokala arbetstillfällen under både bygg- och driftfasen. Det är heller inte Kraftnät Åland som ska betala för jättekablarna till Finland eller Sverige – det ligger på investerarna och ländernas stamnätsbolag.

Sandberg föreslår att vi väntar på små kärnkraftreaktorer (SMR), inget ont om kärnkraft men vad kan vi på Åland tjäna på kärnkraft? Ingenting. Vi har varken råd, lagstiftning eller kompetens för att bygga egna reaktorer.

• Naturvärdena prövas hårt: Tillståndsprocessen kräver en omfattande miljökonsekvensbeskrivning (MKB) där projektet stoppas om naturvärden hotas på en oacceptabel nivå. Dessutom, handen på hjärtat: havet norr om Åland mår redan dåligt i dag på grund av övergödning. Att låtsas som att vi skyddar ett orört paradis genom att göra ingenting håller inte. Klimatförändringar och ett varmare vatten förvärrar syrebristen i Östersjön (smhi.se), att ställa om till fossilfri el är det enskilt viktigaste vi kan göra för klimatet och havets framtid.

• Tekniken har gått framåt: Dagens havsvindkraft handlar inte bara om oregelbunden el. Den planeras med smart teknik, batterilager, styrning av reaktiveffekt och frekvensstyrning. som stabiliserar nätet.

Landskapet har lagt närmare 10 miljoner euro (minus resilienspengarna på cirka 2,8 miljoner) på bottenundersökningar och förstudier. Att lägga ner alltihop nu, innan vi ens har dragit i gång auktionen, vore som att satsa stort i ett pokerspel för att sedan kasta korten precis innan man får se motståndarens hand. Detta är slöseri med våra skattepengar, likt skadeståndet för hybridfärjan, där vi skattebetalare fick betala cirka 13 miljoner för absolut ingenting.

Genom att ge marknaden tydliga spelregler och incitament låter vi marknadskrafterna göra sitt jobb. Så låt oss i alla fall kolla läget först innan vi lägger ner detta. Om marknaden inte är mogen eller om kabelkostnaderna blir för dyra för bolagen, då kommer det helt enkelt inte in några bud i auktionen. Men då har vi fått ett svar och mer kunskap och kan gå vidare.

Så låt oss fullfölja processen för att se vad marknaden säger.

Conny Häger