Insändare

Produktionskostnaderna är höga för odling på land, skriver insändarskribenten.

Svårt få lönsamhet i landbaserad fiskodling

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Det är i regel tråkigt när konkurser inträffar – som nu när Fifax drabbats enligt uppgifter i medierna. Satsningen var stor vilket betyder att pengar förloras, både samhälleliga och privata.

Satsningen föregicks av en allmän debatt om att fiskodlingen måste flyttas upp på land för att nedbringa miljömässiga belastningsproblem. Jag hoppas att satsningen var betydligt seriösare än den debattens innehåll som inte var kunskapsorienterad.

Men det förefaller på avstånd sett som att Fifax inte hade tillräckligt med kunskap om landbaserad fiskodling eftersom man inte kom i närheten av de produktionsvolymer som planerats.

Det finns mindre satsningar på fastlandet som lyckats producera fisk men inte uppnått lönsamhet. Nu vet jag inte hur jämförbara dessa är beträffande utsläppsnivåer.

Det finns åtminstone stora problem med landbaserad fiskodling. Produktionskostnaderna blir ofantligt mycket högre än vid konventionell odling i havsmiljö där huvuddelen i dag produceras. Sakkännare av fiskodling har konstaterat att kostnadsskillnaderna är så stora att det inte med nuvarande kunskap föreligger realistiska möjligheter att uppnå lönsamhet. Möjligheterna att få ut ett högre pris för fisken som odlas på land med hänvisning till mindre miljöbelastning anser jag är synnerligen begränsad. Nu kom inte Fifax så långt att man hann testa detta. Men som tidigare marknadsförare av fisk tror jag inte att det är möjligt att få ut ett betydande miljötillägg från marknaden även om miljön ligger i tiden.

Tekniken och kunskapen för stora landbaserade odlingar är kanske inte helt utvecklad.

Tillståndsmyndigheterna bör nu se till att produktionsvolymerna i havsmiljö hålls på en nivå som gör att näringen kan utvecklas.

Fiskodlingen producerar ett hälsosamt livsmedel – det har verifierats av många undersökningar. Beslutsfatarna rekommenderas konsultera folk i branchen och experter.

Olof Öström

Brändö