Insändare

Hur länge till ska den dömda yrkeschauffören få fortsätta att köra taxi?

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Yrkeschauffören som är dömd för flera olika brott och som har fått sina tillstånd indragna sedan flera år tillbaka fortsätter ändå att köra färdtjänst i sitt egna företagsnamn. Yrkeschauffören är egenföretagare och har påstått till landskapsregeringens allmänbyrå att han har skrivit över sitt företag till sin särbo. Som egenföretagare så kan man inte göra det, utan sätta sitt eget företag i likviditet eller meddela att företaget har upphört, detta betyder ändå att ingen annan kan ha samma namn på sitt företag som en annan har haft och som har varit verksam som egenföretagare.

Yrkeschauffören kan inte vara anställd av sig själv. Det går inte!

I samma veva så har det från KST gått ut med att de inte kan stänga av yrkeschauffören från färdtjänsten, här hävisar Pamela Sjödahl till Ålandstidningens artikel (04.12.2025) att det bara är polisen som kan ta bort tillståndet. Suck, taxitillståndet för att få utöva taxiverksamhet ges från landskapsregeringen och inte polisen. Polisen beviljar bara yrkeskörkort. Här ser man hur KST ansvarslöst betalar dyra pengar till en yrkeschaufför som inte har någon rätt att få köra färdtjänst i sitt eget bolag, och då har de ändå skrivit avtal med yrkeschauffören och vet vilket bolag det gäller, samt att det har kommit, inte bara från användare utan även från andra yrkeschaufförer inom taxibranschen om att den dömda yrkeschauffören inte ska köra färdtjänst då han inte har taxitillstånd och enligt det inte har någon rätt. Trots det så gör man inget från KST. Kommer vi att ha en ny taxibedrägeri på gång? Hur många flera miljoner ska KST kasta ut innan man inser att man måste börja se över sitt arbete? Ta och stäng av de som bryter mot reglerna och har de inget taxitillstånd, ja då ska de inte heller få köra färdtjänst.

Taxiföretaget som är inblandat i bedrägerihärvan har fortfarande taxitillstånd, och då gick det bra att stänga av de och de misstänkta från färdtjänsten.

Till polisen: hur skulle det vara om det nu en gång för alla skulle börja hända något med denna yrkeschaufför, eftersom flera av hans domar har vunnit laga kraft och han i den sista är dömd för sexuellt ofredande av barn, borde omgående kunna tas ur trafiken då risken är överhängande att han kör barn som åker på fritiden. Eller måste det hända något värre innan ni temporärt eller helst av allt på livstid tar bort alla hans yrkeskörkort.

Nu får det vara nog, för vi ska inte ha liknande chaufförer som kör både barn och äldre som är dömda för brott som borde tas av polisen på allvar.

Till skoldistrikten, överväg stort när ni upphandlar för hösten skolkörningar och se till att inte anlita denna yrkeschaufförs tjänster.

Susann Laag-Söderström