Insändare
Fortsätt med småskaliga projekt
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Med hjälp av korta axplock ur Jan Grönstrands heltäckande föreläsning (den 6 mars 2026 i arrangemang av Norrhavets vänner), berättar jag här varför jag inte kan förstå varför den nyare sortens energivarianter kallas ”gröna”.
1. När det inte blåser eller vindkraften stängs av på grund av storm, måste annan elproduktion ersätta bortfallet. I Sverige har vattenkraften i stort varit ersättaren. På kontinenten och speciellt i Tyskland har man kört kol- och gaskraftverk som balans- och reglerkraft. Nu behöver Tyskland 71 nya gaskraftverk!
2. Vindkraften sägs vara fri från utsläpp av växthusgaser men forskare har identifierat över 200 kemikalier som kan släppas ut från vindkraftverk. Härtill kommer behovet av mycket stora installationsfartyg och deras utsläpp samt servicefartyg för konstant underhåll.
3. En stor del av bladens vikt utgörs av epoxiplast, oftast målade med polyuretan som innehåller pfas-ämnen om brukar kallas evighetskemikaliet då den inte bryts ner i naturen. De innehåller också uv-filter, stabilisatorer (kalcium, zink, bly, eventuellt kadmium och tenn), färgämnen, antioxidanter, biocider, mjukgörare och bromerade flamskyddsmedel.
4. Erosionen är dock ett stort problem för vindkraften, eftersom den sänker verkningsgraden, vilket försämrar elproduktionen.
5. Forskare varnar för torka och högre temperatur på avstånd upp till 1.000 kilometer från stora havsbaserade vindkraftsanläggningar.
6. Man har ansvar för att uttjänta vindkraftverk rivs, delarna återvinns, och att man hanterar tiotusentals ton bladmaterial som är farligt avfall med mera.
Härtill ska man tillägga att priset på alla behövliga mineraler och grundämnen kommer att stiga. Det är klokare att, i stället för storprojekt, fortsätta med småskaliga lösningar.
Merja Renvall (Ob)