Insändare/Replik

Eleverna ska få de bästa förutsättningarna att lyckas

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Aino Waller (S) utrycker oro i en insändare. Jag vill gärna förtydliga då det är en viktig diskussion om barnens, undervisningens och det åländska samhällets framtid. Först, Socialdemokraterna utgör en del av landskapsregeringen och vi fattar gemensamma beslut. Sedan delar jag helt uppfattningen om att barnomsorg, utbildning och högre utbildning är centrala samhällsfrågor som behöver långsiktighet, stabilitet och ett helhetsgrepp. Samtidigt vill jag nyansera några av de slutsatser som framförts och klargöra vilka målsättningar som ligger bakom.

Att värna barnens trygghet, utveckling och likvärdighet är grundläggande. Diskussionen om den subjektiva rätten handlar inte om att försämra för barn utan om hur vi långsiktigt ska säkerställa resurserna för att barnomsorgen ska kunna erbjuda hög kvalitet i verksamheten, tillräcklig kompetensförsörjning och rimliga arbetsvillkor för personalen. Förslaget till lagändring medför att man ska beakta barnens behov för att säkerställa att barnens bästa tas hänsyn till i varje led.

Att inlärningsresultaten sjunker i hela Norden framför allt svenska och matematik är oroande. Det tar landskapsregeringen på största allvar. Arbetet handlar inte om att sänka ambitionsnivån för våra elever utan om att tydliggöra mål och skapa förutsättningar för bättre resultat. Färre och mer precisa mål betyder inte mindre kunskap utan tvärtom mer fokuserat. Det är för tidigt att dra slutsatser beträffande antalet undervisningstimmar. Ibland är inte verkligheten så enkel som den först kanske framstår vilket jag kommer att diskutera vidare med lärarföreningen.

Utifrån att inlärningsresultaten har sjunkit i matematik och svenska i årskurs 7 ska en djupgående analys göras under 2026 av resultaten. Fakta behövs för att få en helhetsförståelse och ett underlag för fortsatt utvecklingsarbete. Därtill erbjuder landskapsregeringen till hösten en utbildningsinsats till klasslärare för att stärka kunskapen i tidig läs- och skrivinlärning som baserar sig på forskningsbaserad metodik som på ett inkluderande sätt ska gynna alla elever.

Högskolan är en nyckelaktör för Ålands utveckling, innovation och inflyttning. Jag håller helt med att det är viktigt att utbildningsavtalen är långsiktigt hållbara och ger högskolan rätt förutsättningar. Eventuella förändringar i avtal syftar inte till att bromsa utvecklingen utan beror helt enkelt på att säkerställa en ansvarstagande ekonomisk styrning i en tid då landskapets totala budget är hårt pressad. Det blir dessutom ohållbart om gymnasiet ska bära hela effektiviseringen och inbesparingen inom utbildningssektorn. Dialogen med högskolan fortsätter och målet är att stärka både dess attraktion för studerande och dess roll i samhällets kompetensförsörjning.

Jag välkomnar fortsatt dialog och saklig debatt för det fortsatta arbetet för ett starkt, inkluderande och kunskapsdrivet Åland där varje barn och studerande ges bästa möjliga förutsättningar att lyckas.

Annika Hambrudd (C)

Utbildningsminister