Insändare

Dubbelbeskattning av Finland av svenska pensioner

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Insändare av Torbjörn Karlgren och Frank Ottesen visar betydelsen att något saknas i gällande skatteavtal mellan de nordiska länderna.

Det gäller främst den finska skattemodellen som de övriga nordiska länderna inte har som slår hårt mot bland annat inflyttade pensionärer som har eller inte har anknytning till Åland och som i min mening är orättvis/omoralisk.

Som svensk pensionär med enbart svensk pension delges alla pensionsinkomster till Ålands skattemyndighet/Vero varje år.

Varje år kommer uppgift om så kallad förskottsskatt från Ålands skattemyndighet som ska betalas under året. Detta om man har pension som jag förstår överskrider en brytpunkt i den progressiva finska skattemodellen.

Flera kommer över den gränsen och då blir det förskottsskatt.

Korrigering för valutan månad för månad kan man göra samt avdrag för rot och sjukvårdskostnader. Sjukvårdskostnader är nollade nu och rot har sänkts tyvärr och medför en förlust för tjänster/arbeten för åländska företag och skatteinkomster. Vi som flyttat hit av olika skäl bidrar som alla ålänningar till det åländska samhället och exempelvis sjukvård/tandvård räknas av med landet man flyttat ifrån.

Nu har det spetsat till sig ytterligare då Sverige har sänkt den så kallade SINK-skatten ”särskild inkomstskatt" från 25 procent till 22,5 procent och 20 procent 2027, minus reducerat grundavdrag vilket ger 20,5 procent respektive 18 procent 2027 på all pensionsinkomst i Sverige oberoende inkomst och deklareras inte.

SINK-skatt är fördelaktigt vid högre pension och nu blir konsekvensen att det verkar bli ett nollsummespel enligt första utlåtandet från den åländska skattemyndigheten då de tar motsvarande som Sverige sänker. (Glädjen blev kortvarig). Med Finansdepartementet i Sverige har jag fört dialog om de konsekvenser detta medför och att det absolut måste tas upp i Nordiska rådet. Finansdepartementet skriver att det är en enkel sak att reglera mellan länderna så att dubbelbeskattning undviks och i min mening är det stöld av min pension som Sverige givit mig med sänkt skatt och jag har överklagat detta till Ålands skattemyndighet och till Vero i Finland.

Ett nollsummespel där Sverige ger Finland min berättigade sänkning av skatten.

Den finska skattemodellen är destruktiv och borde synkroniseras med de övriga nordiska länderna. Och bort med arvs- och gåvoskatt likt de övriga nordiska länderna, det skulle absolut medföra ett uppsving för Åland.

Läser också att Fredrik Karlström ska ta upp detta i Nordiska ministerrådet och jag säger till honom. Lycka till och hoppas.

Kent Lansing