Insändare
Begränsa rätten till heltidsvård igen
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Angående den senaste debatten på tidningarnas insändarsidor och i sociala medier om alla barns rätt till heltidsvård på dagis, den så kallade subjektiva rätten, som nu är ute på remiss i kommunerna, vill jag återigen belysa mina ståndpunkter. Jag gör det utifrån mitt perspektiv som fyrabarnsförälder och med 20 års erfarenhet av arbete med de yngsta barnen på dagis.
Att alla barn skulle ha det bäst på dagis på heltid är en utopi. Det stämmer helt enkelt inte. Dagisets vardag ser inte ut som den gjorde för 20–30 år sedan. Många verkar relatera till sin egen dagistid eller till den begränsade bild man får som förälder i dag.
Hemmet måste fortfarande vara den plats där barnet tillbringar största delen av sin vardag, helst fler vakna och positiva timmar där än i samhällets ofta stressiga, högljudda och kravfyllda barnomsorg. Anknytningen till föräldrarna sker under de första åren och är helt grundläggande för barnets fortsatta hälsa. Om en förälder behöver stöd i detta är det kanske inte dagisets uppgift att lösa det.
Den utökade rätten till barnomsorg på heltid, som infördes under förra mandatperioden utan någon barnkonsekvensanalys, påtalade jag och Ålands framtid (ÅF) redan i en insändare den 26 maj 2022. Även i lagtingets plenum lyfte Anders Eriksson frågan. Vi varnade då för att reformen inte skulle falla väl ut, varken för kommunernas ekonomi, personaltätheten eller barnens hälsa.
Liberalerna (Lib) verkar i dag hålla med om detta, vilket jag ser som positivt. Socialdemokraterna, som sitter i regering tillsammans med Liberalerna, anser däremot inte att lagen bör revideras. Här framträder en tydlig spricka.
Avslutningsvis vill jag förtydliga att ingen skugga ska läggas på föräldrar som måste arbeta, eller att de inte skulle ta sitt ansvar. Jag tror att majoriteten av föräldrar gör sitt bästa utifrån sina förutsättningar. Men att inte se att hemmet och föräldrarna i de flesta fall är den bästa platsen för det lilla barnet är att gå för långt. En begränsning av rätten till heltidsvård, som det var tidigare, behöver därför återinföras. För de flesta barn som har en förälder hemma räcker fem timmar per dag gott.
Linda Jansson (ÅF)