Insändare
Ärendet om byggrätter i Järsö gick inte rätt till
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Bemötande av artikel i TÅ 28.1.2026 gällande grundbyggnadsrätt på Järsö.
Invånarna i Lemlands kommun ska kunna lita på att byggnadstekniska nämndens beslut fattas utifrån gott omdöme och bästa möjliga juridiska grund. Nämnden är en myndighet och ska agera utifrån likabehandlingsprincipen och har ett ansvar för att beslut går rätt till. Även en myndighet kan göra fel ibland och då ska beslut rättas. I det aktuella fallet om fördelningen av grundbyggnadsrätten har det begåtts en rad fel med konsekvens att ett uppskattningsvis sexsiffrigt värde fördelats till en part utan att hänsyn tagits till tidigare beslut i ärendet.
Byggnadsnämnden i Lemland beslutade den 17.9.2002 att för att den fjärde grundbyggnadsrätten som tillhört stomfastigheten Hästskär Rnr 3:6 (ca 12,94 ha) ska kunna nyttjas behöver de tre lägenheterna som bildades efter styckningen av stomfastigheten (ingen var berättigad till två grundbyggnadsrätter) vara överens om hur den ska fördelas.
Johan Willstedt anför enligt TÅ att ”det finns inget stöd i byggnadsordningen till att dela äganderätten till en grundbyggnadsrätt mellan olika fastighetsägare varken nu eller 2002”. Det är förvisso sant, men det finns inte heller stöd i byggnadsordningen för JW:s motivering att fördela grundbyggnadsrätten utifrån ett teoretiskt resonemang i ett icke fastställt generalplaneförslag. Detta saknar helt juridisk grund. Det ankommer således på byggnadsnämnden att besluta om fördelningen vilket för oss tillbaka till nämndens tidigare beslut från 2002 som den nuvarande majoriteten i nämnden valt att ignorera.
Byggnadsnämndens beslut 12.6.2025 om fördelningen av den extra grundbyggnadsrätten tillkom i mycket brådskande ordning. Nämnden fick kännedom om att ärendet skulle tas upp dagen innan mötet utan beredning. På mötet presenterades ärendet som att det var en självklarhet att en av de ursprungliga tre fastigheterna efter styckningen av stomfastigheten erhållit två grundbyggnadsrätter vilket alltså inte var rätt och riktigt. Hade nämnden fått den information som JW stöder sig på (alltså utkastet till generalplan) tror vi att hela nämnden skulle ha reagerat. Man borde inte kunna följa något som inte är juridiskt fastställt? Således flyttades byggrätten i god tro.
Det är beklagligt att ett så stort värde som en fördelning av en grundbyggnadsrätt ändå är, slarvas igenom i brådskande ordning och med otillräcklig beredning.
Detta ärende skulle ha gått mycket smidigare och utan besvär om nämnden hade fått en saklig information och beredning från första början, och att markägarna hade varit överens. Som JW säger ”man kan inte dela på en byggrätt”, nej i praktiken kan man inte göra det, men man kan komma överens om hur byggrätten ska fördelas när markägarna äger något tillsammans, enligt beslut 2002.
Vi välkomnar varmt alla som vill bygga och bo i Lemland inklusive Järsö, men det ska gå rätt till.
Yvonne Sundbom Korpi (ÅF)
Erica Scott (HI)
Ledamöter i Byggnadstekniska nämnden i Lemland