Insändare
Biodling hotar inte vildbina på Åland
En anonym skribent varnar för biodling i syfte att värna vildbin. Alldeles riktigt finns det forskning som visar på att det kan finnas en negativ inverkan om det finns för mycket tambin på ett område med vildbin. Man har kommit fram till att det får vara maximalt 7,5 kupa/km2. I Europa är bitätheten 4,2 kupa/km2. På Åland ligger vi vid 1 kupa/km2. Det kunde alltså vara betydligt mer tambin på Åland.
Det finns bitätare områden i centrala Finström och Geta där det finns 300 hektar äppelodling. Rekommendationen är fyra samhällen/ha. Alltså skulle det behövas 1.200 samhällen för bara äppelpollineringen på Åland.
Det är bra att måna om biodiversitet men då är det bättre att uppmärksamma neonikotinoider och andra växtskyddsmedel, robotgräsklippning eller exempelvis konstgräs som är lika bra för biodiversiteten som asfalt. Eller det sanslösa gräsklippandet som en form av revirutmålande där ingen ens spelar boll.
Beträffande blåbären påvisar professor Åke Hansson i sin doktorsavhandling att blåbärsskörden är 55 procent större i närheten av biodlingar. Så det kan hända att humlorna står för en stor del av pollineringen av blåbär men vill man ha större och mera blåbär ska man söka sig nära en biodling.
Guy Björkqvist (HI)
Pia Widén (HI)