Insändare
Så här regeras Åland just nu
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Näringsministern Jesper Josefsson säger (Ålandstidningen den 15 september, sidan 8) detta om storskaliga vägplaner över Åland: ”Sedan i våras har vi också träffat Finlands näringsliv som presenterade sina tankar. Från åländskt håll tycker vi så klart att det här är intressant och jag är positivt överraskad att frågan rör på sig. Personligen trodde jag kanske inte att det skulle hända så mycket med det här initiativet.”
Hur i världen kan du ha trott så? För mig tog det fem minuter att ta fram Finlands näringslivs hemsida och se vad dessa planer innebär. Nu ber jag allmänheten att slå upp ett meddelande om trafik (Liikenne) från 6 februari 2025 med rubriken ”Finland måste förbereda sig för ett jätteuppdrag – Östersjö-områdets säkerhet förutsätter nya trafikleder västerut och övriga världen”.
Bara att öppna sidan (ek.fi och välj ”ajankohtaista” och sedan ”liikenne”) och se den enorma mängden kartor och planer! Och så har vi en näringsminister som är ”överraskad” och ”trodde kanske inte att det skulle hända så mycket”. Så här regeras Åland just nu!
Merja Renvall (Ob)