Brev från Bryssel
Ett dussin tecken på att världen är en bättre plats i dag än i går
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Jul- och nyårshelgen bjöd på extra mycket av allt, hemma och borta. På andra sidan Atlanten fortsätter den amerikanska presidenten att härja. Här hemma härjade istället stormar och snöyror. Strömavbrott, evighetsskottning och farliga vägar samt inställda båtar blev helt klart årsskiftets tema.
Jag har en vän som är obotlig optimist. Han skickade här om dagen en artikel på 1.084 faktum som visar att världen inte bara faller samman. När jag står ute och skottar för fjärde gången samma dag tänker jag på några av dessa. Ansvarsfull och innovativ användning av AI är faktiskt ett utmärkt hjälpmedel i forskning och behandling av dödliga sjukdomar! Stammen av snöleoparder i Kazakstan har fördubblats! I många utvecklingsländer har fattigdomsbekämpning gett goda resultat! Det finns lovande forskningsresultat gällande att ta bort “evighetsdelen” i evighetskemikalier!
Högt och lågt, men otroligt viktigt att komma ihåg likväl.
När plogaren som kör förbi höjer handen och ler, samtidigt som infarten blir användbar igen, tänker jag på lyxen att leva i ett fungerande samhälle. Det är så mycket som funkar, så många bra människor som i ett smart system håller efter, fixar och donar – så att inte ens rekordmängder snö eller vinterstormar rubbar vardagens balans allt för mycket.
Vi har dessutom ingen pest. Det är ytterst osannolikt att vi skulle drabbas av kolera. Många åkommor och krämpor kan botas. Vi kan röra oss någorlunda fritt världen över. Vi kan träffas, prata och lära oss av varandra. Allt är inte krig och elände.
En av det kommande årets största utmaningar, både för EU och oss människor generellt, är att fortsätta lyckas hålla två tankar i huvudet samtidigt. Det eländiga finns, och kräver vår uppmärksamhet och uthållighet. Det glada finns också!
För ett tag sedan fanns det en sociala medier-trend som fokuserade på insikten: “det var ju det här allting handlar om”. Det gick ut på att folk klippte ihop en video med små glimtar av saker som gjorde dem glada. Det var mycket fin natur, skrattande nära och kära, sommarens första smultron och kanske en gullig kattunge. Fina, snälla, vackra saker. Trots att rubrikerna ofta är mörka från den internationella politiken, finns även där fina, snälla och vackra saker.
Den största delen av alla jag träffar, oavsett politisk ståndpunkt, drivs faktiskt av samma sak: en vilja och en tro på att man kan göra världen lite bättre.
Det är trots allt det allting vi jobbar med i Bryssel handlar om.
Alexandra Gäddnäs
Specialmedarbetare hos Anna-Maja Henriksson