Insändare
Det nya Folkrederiet för Mariehamn-Kapellskär
Skicka in en insändare
För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Har gått igenom kostnadsstrukturer samt inkomster i trafik som jag har varit närmare involverad i. Bästa insyn hade jag på Helsingfors-Tallinn, först med Corbiere, ex Apollo och genast därefter katamarantrafiken med Ulstein Surfer och San Pietro. Denna rutt kan jämföras med Mariehamn-Kapellskär till en viss utsträckning.
För trafiken 2026 så är de redan sent ute. För 2027 så borde de ha börjat redan med någonting i planeringen. I mina ögon är projektet möjligt, men ytterst riskabelt. Det finns ingen plats för att hoppas eller tro, utan man måste veta allt det som man gör. Uthyrning av tonnage skulle underlätta och ge en möjlighet att köra en provsäsong, till exempel med running crew på fartyget som man hyr.
Sedan är den stora frågan – vilken typ av fartyg? Det finns redan nya fartyg på rutten, så varför inte en större katamaran, med maskiner som heter att duga. Då skulle nyheten vara en snabbare överfart. Folkrederiet skulle ta hand om själva betjäningen och bolaget som hyrt fartyget själva driften.
Mauri Ojala