Insändare
Dags begära cv av politikerna
Oj, nu är det valtider igen. Men hur har de senaste regeringarna skött sig? Katrin Sjögren med färjminister Mika Nordberg, Camilla Gunell, Wille Valve, Tony Asumaa, Nina Fellman och Mats Pärämaa beställde Gripöprojektet med hybridfärjan precis före regeringsskiftet. Det var ju det bedrövligaste man varit med om, fanns inget sunt förnuft i det enligt mig, och till vilka miljontals kostnader sedan.
Och sedan kom Veronica Thörnroos och tog över med färjminister ChristianWikström, Harry Jansson, Annette Holmberg-Jansson, Annika Hambrudd, Roger Höglund (lite senare) och Fredrik Karlström. Där kom de och avbeställde alltihop. Vilken röra det blev! Nu är allt i domstol och troligtvis (men hoppas inte) blir landskapet dömda att betala 10-15 miljoner av väljarnas skattepengar i skadestånd, då är skandalen ett faktum för båda regeringarna och dess ledamöter. Skulle de sitta i ett företag så skulle hela bunten få sparken omgående.
Min röst kommer inte att falla på någon av dessa som ställer upp i detta val, förtroendet är förbrukat.
Skärgårdstrafiken med dessa gamla färjor, det borde ju ha lagts undan pengar varje år för att förnya flottan, men så kom pricken över i:et just: flakfärjan! Man behöver inte säga mer.
Att ställa upp i valet nu var rena folkvandringen till att bli invald i lagtinget, då behövs inte någon cv att visa upp, bara du har ett glatt leende på bild och något du vill arbeta för samt ha pengar på fickan att betala reklam som inte partiet betalar med dina skattepengar. Att få en enkel tjänst. var som helst så måste du visa upp ett cv att du passar för tjänsten, men inte här till ledamot i Ålands lagting. Suck! Är det dags att begära cv av alla som ställer upp i lagtingsvalet nästa gång?
Hur ska de sedan kunna samarbeta, partierna, när de inte kan ha en valtidning för alla partier tillsammans? Nej, i stället lägger de ut över 500.000 euro av skattebetalarnas pengar på egen reklam från partistödet de fått.
De har en kommitté tillsatt för att se över deras löner, den kommer efter valet att bli till beslut där deras löner höjs utan protest, då kan de samarbeta lätt.
Att jag och 2.400 andra ålänningar som har svensk pension har fått den sänkt med 40 procent på tio år på grund av den svenska kronans fall, samtidigt som levnadskostnaderna stigit här med 24 procent, är det ingen av politikerna som bryr sig om eller gör något åt.
Jag är inte bitter, nänä. Jag är förbannad!
Sven-Åke ”Sågen” Gustavsson