Insändare

Ytterligare frågor om WHA och granulat

I två tidigare insändare (Ålandstidningen 22.1 och 5.2) har jag frågat stadens kultur- och fritidsnämnd ifall det är möjligt att använda biologiskt nedbrytbart fyllnadsmaterial i stället för granulat tillverkat av nermalda kasserade bildäck (SBR-granulat) i samband med ombyggnaden av fotbollsplanen på WHA.Jag har ännu inte fått något svar och önskar därför upprepa min fråga och samtidigt ställa två tilläggsfrågor.1. Uppfyller den under byggnad varande konstgräsplanen på WHA Svenska fotbollförbundets ”Rekommendationer för anläggning av konstgräsplaner”?

Publicerad Senast uppdaterad

I två tidigare insändare (Ålandstidningen 22.1 och 5.2) har jag frågat stadens kultur- och fritidsnämnd ifall det är möjligt att använda biologiskt nedbrytbart fyllnadsmaterial i stället för granulat tillverkat av nermalda kasserade bildäck (SBR-granulat) i samband med ombyggnaden av fotbollsplanen på WHA.
Jag har ännu inte fått något svar och önskar därför upprepa min fråga och samtidigt ställa två tilläggsfrågor.
1. Uppfyller den under byggnad varande konstgräsplanen på WHA Svenska fotbollförbundets ”Rekommendationer för anläggning av konstgräsplaner”?
2. Mig veterligen är den nuvarande konstgräsplanen i Idrottsparken ganska utsliten och måste inom en snar framtid rustas upp. Kommer denna plan efter upprustningen att uppfylla ovan nämnda rekommendationer? Eller kan man eventuellt tänka sig en naturgräsplan?
Vad svarar stadens kultur- och fritidsnämnd?

Anders Casén

Ålandstidningen