Insändare

Man behöver inte veta allt om en person

Publicerad Senast uppdaterad

Personligen tycker jag att ni, Henrik Nylunds släktingar, hänger ut Sofia Enros i media. Som att hon ensam bestämt vilka som ska avporträtteras, vilket är fel. Vi är flera personer inom gruppen Åland 100 Queer och vi står för det urval vi har gjort angående vilka som ska porträtteras.

Anna Sundblom-Westerlund skriver 5 september i Ålandstidningen ”Jag tror på jämlikhet och demokrati i ett öppet samhälle, där man får leva tillsammans med den man vill”.
Min magkänsla säger att du går emot det som du själv skriver. Om du menar att man får leva tillsammans med den man vill, varför anklagar du/ni då Åland 100 Queer för att Henrik är avbildad på porträttet? Min magkänsla säger att ni själva inte accepterar eller respekterar Henrik som den han var.
Jag kan ta exempel från mitt eget liv. Min mamma vågade inte berätta för sin äldre bror (min morbror) att jag bodde tillsammans med en kvinna, och det så sent som början på 2000-talet. Med det vill jag säga att ens släktingar inte behöver veta eller känna till hur en person verkligen är innerst inne. Som du/ni kanske förstår så menar jag att ni som släktingar kanske inte visste allt om Henrik. Om min mamma inte vågade vara öppen om dotterns förhållande på 2000-talet, hur skulle då Henrik Nylund våga vara öppen på den tid han levde?
Försök acceptera att ni kanske inte vet allt om Henrik och låt honom vila i fred.
Martina Eriksson
Medlem i arbetsgruppen Åland 100 Queer