Insändare

Får vi tillbaka Lotto och Eurojackpot nu när Åland förstärker österut?

Publicerad Senast uppdaterad

Den 1 januari 2018 lämnade Veikkaus Åland. På bara två veckor hösten 2018 skrev 1.607 ålänningar under medborgarinitiativet ”Tips, lottospel och tidigare spelprodukter på Åland”

Hösten 2019 sopade våra folkvalda politiker i lagtinget medborgarinitiativet under mattan utan några åtgärder. Vid rodret då satt Liberalerna och Socialdemokraterna, som för övrigt är högst ansvariga för inrättandet av den åländska Lotteriinspektionen. Centern och De obundna som nu sitter vid makten gör inte heller någonting för att det statliga spelbolaget skall återkomma till Åland.
Med jämna mellanrum marknadsför Veikkaus, lotto och eurojackpot i våra sociala medier. Jag ställde en rak fråga till spelbolaget när vi ålänningar, således även finska medborgare och européer får börja spela på Lotto och Eurojackpot igen. De svarade:
”Ålands lotterilag och spelkontroll ändrades den 1 januari 2017, då en ny tillsynsmyndighet för penningspel, Lotteriinspektionen inrättades. Efter diskussionerna som förts med myndigheterna måste Veikkaus tyvärr konstatera att det inte längre är möjligt för bolaget att ansöka om nytt tillstånd för sin verksamhet på Åland. Lotteriinspektionen har inte gett tillstånd till Åland och det är inte känt att en förändring kommer för det.”

För oss företagare är Lotto och Eurojackpotspelet på Åland en viktig intäktskälla, det möjliggör att vi kan hålla våra butiker öppna och anställa människor. När statliga spelbolaget lämnade Åland utlovades det väldigt mycket av våra ledande politiker. 4,5 år senare har det inte hänt mycket. Det är fortfarande helt knäpptyst. Det sades att det skulle bli enklare när man hade undanröjt hindren i Finland för vårt lokala spelbolag. Ingenting, absolut ingenting har hänt trots att så skett. Varför? Den här hanteringen av det här ärendet är inte rätt mot oss åländska företagare och inte heller gentemot alla spelglada ålänningar för den delen.

Kan vi hoppas att Ålands kommande representant i Helsingfors Johan Ehn och riksdagsledamot Mats Löfström tillsammans kan se det finska spelbolaget och dess verksamhet ur ett annat perspektiv än våra politiker i borgen. Kan de tillsammans ro i hamn det som de i borgen inte klarat av i snart fem (!) års tid?
Snart nalkas det nämligen höst och då ska de sedvanliga ansökningarna om speltillstånd på Åland vara inlämnade. Det återstår nu att se om de politiker vi valde till lagtinget 2019 gör det möjligt för statliga spelbolaget att söka nytt speltillstånd. Eller om vi ska behöva vänta tills nästa lagtingsval då förhoppningsvis nya politiska krafter är beredda att visa handlingskraft.

Kurre från Jurmo är en ålänning som måste få beröm för sina inlägg i den här frågan, vad som är ynkligt är att någon ansvarig politiker aldrig har svarat honom på insändarplats.

Men det är inte bara Kurre som väntar på svar. Vi är fortfarande över 1.600 ålänningar också som väntar på att tips, lottospel och tidigare spelprodukter som fanns på Åland ska tillhandahållas på ett eller annat sätt i landskapet Åland. Frågan är när detta sker och när vi ålänningar återigen kan klassa oss som finländare och därmed européer igen.
Ha en fin sommar allesammans.

Anders Holmberg

Företagare Mariehamn