
Kultur just nu - en ny kulturtidning i sommar
Åland får en ny kulturtidning i sommar (du hittar format & priser nedan på sidan). Den 2 juni ger Ålandstidningen ut ett pilotnummer av Kultur just nu i anslutning till tematidningen Åland just nu. Satsningen bygger på ett samarbete med Ålands Museum, Ålands Sjöfartsmuseum och Nordens Institut på Åland som alla går in och bidrar med annonsfinansiering. Dessa utgör en viktig grundplåt för satsningen.
Syftet med Kultur just nu är att på ett lättsamt sätt inspirera både ålänningar, sommarålänningar och turister till att ta del av det fina kulturutbud som vår ö bjuder på. Tidningen kännetecknas av ett sk easy reading koncept som bygger på att olika läsare hittar olika innehåll som de fastnar för. Småplock och nyheter blandas med längre artiklar. Framförallt får sommaråland nu en egen kulturtidning.
Kultur just nu distribueras till alla hushåll samt till 20-tal knutpunkter på Åland. Dessutom trycks en extra upplaga på minst 8 000 exemplar för att distribueras på knutpunkterna även i juli och augusti. Sålunda får Kultur just nu en extra låååång livslängd.
Vill du koppla ihop ditt varumärke med åländsk kultur och/eller har du ett kulturutbud som du vill lyfta fram då är nya Kultur just nu rätt för dig. Och som du ser nedan, prismässigt finns det möjlighet för alla som vill att vara med.
Storlek |
Format |
Pris (€) |
---|---|---|
Uppslag | 530x365mm | 2 560€ |
Helsida | 254x365mm | 1 280€ |
Halvsida | 254x180mm/125x365mm | 800€ |
Kvartssida | 254x85mm/125x180mm | 490€ |
Åttondelssida | 125x85mm | 290€ |
Dubbelmodul | 82x85mm | 180€ |
Singelmodul | 39x85mm | 80€ |
Minimodul* | 39x40mm | 42€ |
(* minimodulen publiceras i evenemangskalendern och det finns begränsat antal platser. Lämpar sig perfekt för den mindre arrangören som vill exponera sitt evenemang lite tydligare)
Boka din annonsplats redan idag och häng med i denna nya kultursatsning!