Ledare

Sverige väntar både på ett slutgiltigt valresultat och på hur den svåra regeringsbildningen ska lösas av partier som ägnat månader åt att dra röda linjer som försvårar den.

Sverige i väntans tider

Vänstern ser ut att ha vunnit det dramatiska valet i Sverige – men det kommer dröja flera dagar innan vi med säkerhet vet. Och samtidigt som rösterna räknas har det svåra, näst intill olösliga, regeringspusslet börjat läggas både till vänster och höger. Sverige är i väntans tider.

Publicerad

Ledarsidan

Ålandstidningens ledarsida vilar på en borgerlig grundsyn och ska återspegla det traditionellt demokratiska åländska samhället. Ledarsidan ska verka för att utveckla ålänningarnas självbestämmande samt för bevarandet av Åland som ett enspråkigt svenskt örike.

SVT:s stora valundersökning (valu-u), som presenterades just efter att vallokalerna stängt i Sverige, visade sig gömma det drama som utspelade sig under valnatten. Och än är det inte slut. Vänstersidan leder förvisso, precis som val-u sa, men med en smal, smal marginal. För närvarande pågår omräkningen av rösterna, men först i morgon onsdag kommer de mellan två- och trehundratusen sena förhandsrösterna och utlandsrösterna att räknas. Först efter det kan vi med säkerhet säga vilken sida som får bilda regering. Dock, som sagt, med ett försprång för oppositionen.

Redan natten till måndagen började regeringspusslen att läggas både hos Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M). S-ledaren sade i sitt valvaketal (att kalla det ett segertal är svårt med tanke på dels Socialdemokraternas tillbakagång, dels bristen på energi i statsministerkandidatens röst) att det ska bli en ny regering. Nyckeln heter Centerpartiet.

Men några minuter efter Anderssons tal kom statsministern och M-ledaren ut på scen på sin valvaka och satte rejäl press på just Centern. ”Väljarna har röstat för det ickesocialistiska alternativet”, som han sade i ett första av säkerligen väldigt många sätt att försöka pressa C till att hoppa till höger om mittlinjen.

Båda statsministerkandidaterna har dock stora problem att överbygga. För Kristersson är det Centerns kategoriska nej till att stötta ett regeringsalternativ där Sverigedemokraterna ingår. För Andersson är det Centerns lika kategoriska nej till att sitta i en regering där Vänstern ingår. 

C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har hela valrörelsen upprepat ett mantra om att hon vill se en mittenregering. Miljöpartiet och Kristdemokraterna – kanske Liberalerna – skulle då göra C och S sällskap i ett regeringslag. Det har hånats och avfärdats gång efter annan – men finns det en väg dit? Nja, knappast. Men helt omöjligt är det inte.

Centern öppnade redan under måndagen för förhandlingar med Socialdemokraterna, och som en fredsgåva till Vänsterpartiet slängde man in att man kunde tänka sig att gå med på vinstförbud i skolan. men att gå speciellt mycket längre än så – till exempel att gå med på de stora skattehöjningar V föreslår – blir betydligt svårare för Centern. Och Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar, stärkt av valets största framsteg, står fast vid kravet på ministerposter.

Om vänstergängets förhandlingar inte leder till att man lyckas lösa upp de röda linjer som kritats under valrörelsen måste ett annat alternativ skakas fram. Centern säger fortsatt nej till en regering med SD, så dörren högerut ser både stängd och låst ut. Det är där mittenalternativet möjligen, möjligen kan bli aktuellt.

I SVT:s studio sent på valnatten sade Kristdemokraternas ledare Ebba Busch, som rört upp känslor i Tidölaget med S-flirtar, att hon hoppades att riksdagen snabbt kan sätta i gång med statsministeromröstningar. Den konspiratoriskt lagde kan börjar fundera över det. Kan det månne vara så att om såväl Magdalena Andersson som Ulf Kristersson konstateras inte ha parlamentets förtroende så öppnas nya vägar utan lika stor svekdebatt? Om både vänsterregering och Tidö 2 faller, kan då partier anse att man inte längre är fast i tidigare löften och lojaliteter? Och att det då finns en väg där S, C, MP, KD och L kan hitta ett gemensamt projekt?

Valresultatet, i den mån vi nu har ett sådant, öppnar för orimligt många spekulationer kring den svenska regeringsbildningen.

Valresultatet, i den mån vi nu har ett sådant, öppnar för orimligt många spekulationer kring den svenska regeringsbildningen. Men redan på onsdag kväll kan det vara så att pendeln har svängt och högersidan vunnit med något enstaka mandat. Då gäller andra regler. 

En spännande vecka väntar.