För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.
Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).
Elektrifieringen av Töftö linfärja (F123) används fortsatt som ett slagträ i debatten. Särskilt av politiker som har behov av att misskreditera kalkyler från regeringens infrastrukturavdelning. Jag vill därför dela med mig av de siffror som legat till grund för investeringen och som nu också uppdaterats till aktuellt oljepris. För med ett stigande oljepris går det inte att bortförklara att eldrift är bättre för både plånbok och miljö.
Investeringen för elektrifiering av Töftö linfärja inklusive landinstallation för laddning kostar 3,7 miljoner euro. Färjan är just nu på varv och åtgärden genomförs. Efter att den är klar förlängs färjans tekniska livslängd med 30 år.
Under dessa 30 år skulle färjan med nuvarande teknik ha kostat 4,8 miljoner euro beräknat på ett oljepris om 1,2 euro per liter. Med en eldrift är motsvarande kostnad 1,15 miljoner. Det betyder att vi i ren inbesparing med eldrift sparar nästan 140.000 euro per år och ifall utsläppsrätter tillkommer efter 2030 blir inbesparingen ytterligare plus 36.000, det vill säga 176.000 euro per år.
Förutom ekonomin tillkommer övriga fördelar som mindre buller, utsläpp i form av partiklar och koldioxid samt högre driftssäkerhet. Vi slipper dessutom 12 tankbilar med fossilt bränsle på våra vägar som ska tanka F123 och motsvarande import av bunkerolja.
Jag hoppas siffrorna är klart redovisade nu. Om det inte ännu är klart går det att få kalkylerna från infrastrukturavdelningen.