Insändare

Viktigt att sanningen om Estonia kommer fram

Jag jobbade i fem är på denna Estonia (före detta Wasa King), här spekuleras det vitt och brett om bogvisiret. verksamhet.Alla bör komma ihåg att det finns bakom bogvisiret en vattentät bilramp som ej kan öppnas utan elektricitet. Den rampen har troligen sex rejäla tappar som slås ut innan man får ner bilrampen.

Publicerad Senast uppdaterad

Jag jobbade i fem är på denna Estonia (före detta Wasa King), här spekuleras det vitt och brett om bogvisiret. verksamhet.
Alla bör komma ihåg att det finns bakom bogvisiret en vattentät bilramp som ej kan öppnas utan elektricitet. Den rampen har troligen sex rejäla tappar som slås ut innan man får ner bilrampen.
Vad jag läste förut när jag bodde i Sverige tog man ett hål i sidan för att ta sig in på bildäck. Varför? Jo, de kom inte in via bilrampen. Ett bogvisir är enbart som en för för fartyget. Vilken båt som helst utan bogvisir kunde de absolut ha vänt tillbaka. Sanningen är något annat. Varför skulle Estonia täckas över med cement? Jag har aldrig köpt dessa uttalanden. Jag själv var samma natt med Silja Europa från Åbo till Stockholm. Vi hade inga problem. Låt sanningen komma fram.
Leif Holmblad
före detta Eckeröbo

Ålandstidningen