Brev från EU
”Nu i sommartider kan jag ändå inte låta bli att tänka på hur viktig kulturen, naturen och gemenskapen är för oss människor och för våra samhällen”, skriver Anna-Maja Henriksson i sitt EU-brev.
Cajsa Borgström
Kulturen är viktig för vår kristålighet!
Anna-Maja Henriksson skriver om hur viktig kulturen, naturen och gemenskapen är för såväl människan som samhället.
Det har snart gått ett år sedan jag inledde mitt jobb som en av Finlands femton Europaparlamentariker. Mycket har också hänt under den här tiden. Den största förändringen, som vi alla känner av på sätt eller annat, är att Vita huset fick en ny husbonde i januari i år. Världen har blivit en mer osäker plats och det dagliga nyhetsflödet påverkar oss oberoende av om vi vill det eller inte.
Själv brukar jag tänka att det är viktigt att vi inte går och oroar oss för mycket över framtiden. Däremot ska vi beslutsfattare söka lösningar, och göra vårt yttersta för att hitta vägar framåt som känns rätta och riktiga. Det gäller att förekomma i stället för att förekommas. Därför behöver vi också nu satsa på försvar och beredskap. Vi behöver samarbeta ännu tätare med dem som vi delar värdegrund med. Norden och EU har här en ännu större betydelse för Finland och Åland i dag än kanske någonsin tidigare.
Därför har jag också i mitt eget arbete i Europaparlamentet jobbat mycket med att skapa goda kontakter och nätverk. Människor som känner varandra, har lättare att hitta samsyn även i svåra frågor.
Nu i sommartider kan jag ändå inte låta bli att tänka på hur viktig kulturen, naturen och gemenskapen är för oss människor och för våra samhällen. Tänk bara på vad du själv mår bra av när du behöver få tankarna på något annat än det du kanske gått och grubblat över. Att lyssna till musik, eller uppleva en sommarteater kan göra under. Ibland kan det räcka att bara sätta sig ner i en park eller på ett café, ta en promenad till stranden eller skogen. Det man upplever tillsammans med någon annan ger ofta dessutom det lilla extra.
Det är därför som kulturen och idrotten också är så viktiga för vår resiliens, för känslan av samhörighet och acceptans. I förlängningen finns det alltså en koppling mellan både idrott och kultur till beredskap och resiliens. Det stärker förmågan att klara olika kriser och besvärliga situationer.
Det finns många yttre krafter i dag som vill försvaga våra västerländska samhällen, vårt sätt att tänka och leva. De sociala medierna kan ge oss mycket, men de kan också användas för att påverka oss negativt genom att skapa splittring och oenighet. Det ska vi inte låta ske. Och ett av de starkaste motgifterna är att låta närsamhället och kulturen blomstra, skapa förutsättningar för människor att vara delaktiga och kreativa. Till exempel genom att värna om hembygdsteatern och ge invånarna möjlighet att uppleva gemenskap och glädje.
På Åland har ni mycket av detta och det ska ni vara stolta över. Och visst är det fint att Anders Wiklöf också år efter år, bjuder på en högklassig konsert med folkkära artister – öppen för alla.
Anna-Maja Henriksson
Europaparlamentariker (SFP), Renew Europes vice ordförande