Replik

Enigt om havsvindkraft?

Publicerad

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Under rubriken ”Framtida vindkraft kräver samsyn” skriver ”Centerns lagtingsgrupp och ministrar samt styrelsen för Åländsk center” bland annat: ”Kommunernas beslutanderätt får inte bli en formalitet i slutet av processen.” Mycket bra och tydligt skrivet. Många har mellan varven haft en oro för att kommunerna skall köras över i detta giga-projekt.

Men Centergruppen skriver även: ”Åland får reda på om det finns förutsättningar att förverkliga havsbaserad vindkraft på det sätt ett enigt lagting beslöt om för flera år sedan.”

Enligt mitt minne så har det alltid varit ”någon” eller ”några” som varit skeptiska till detta mega havsprojekt i lagtinget, inklusive utarrenderingen av en miljard kvadratmeter.

Därför undrar jag när ett ”enigt lagting beslöt att förverkliga havsbaserad vindkraft”. Kan någon i den stora gruppen ”Centerns lagtingsgrupp och ministrar samt styrelsen för Åländsk center” informera mig om när detta skedde?

Stephan Toivonen

Åländsk demokrati