Ålandstidningens ledarsida vilar på en borgerlig grundsyn och ska återspegla det traditionellt demokratiska åländska samhället. Ledarsidan ska verka för att utveckla ålänningarnas självbestämmande samt för bevarandet av Åland som ett enspråkigt svenskt örike.
Vi lägger sällan märke till sådant som som blivit en självklarhet i vardagen. Att det finns vatten i kranen, el i väggen, mat i butiken och att färjan går varje dag. IFK Mariehamn i ligan har blivit en sådan grej för Åland.
Det är den absoluta mittpunkten för den åländska idrotten som ger ringeffekter långt utanför WHA, ett varumärke för Åland och i sina bäst stunder till och med ett skyltfönster ut mot den stora världen.
I dag spelas matchen som avgör hur länge det fortsätter. IFK reser upp till Jakobstad för att möta Jaro och de sportsliga förutsättningarna är glasklara. Allt annat än vinst betyder slutet på ligaäventyret, åtminstone för den här gången.
Men det handlar om mer än poäng, serienivå och organisationen runt representationslaget. Mer än en halv miljon står på spel i Jakobstad. Ungefär 300.000 i sändningsrättigheter och lika mycket i solidaritetspengar från UEFA, varav hälften är öronmärkt för ungdomsverksamheten. IFK har i dag en stor och fin ungdomsverksamhet med juniorlag i alla åldrar för både pojkar och flickor, som spelar i serier i Finland och Sverige och som åker på turneringar utomlands. Man har också flera tränare som jobbar för att barnen och ungdomarna ska kunna ta sig hela vägen.
Mycket sker förstås fortfarande med hjälp av frivilliga krafter och engagerade föräldrar, men försvinner 150.000 euro lär det märkas, genom färre tränare, högre träningsavgifter och dyrare resor – och utan ett ligalag försvinner en plantskola på högsta nivå och den där drömmen om att när man blir stor spela i A-laget lite svårare att föreställa sig.
Ålandstidningen
Och det stannar inte vid IFK. Tillsammans med Åland United har de två ligalagen under de senaste 22 åren dragit och hjälpt varandra. Det råder inga tvivel om att det är utmanande att driva ett professionellt fotbollslag i Finland med bas på Åland i dag, och framför allt Åland United har nog dragit nytta av att ha IFK vid sin sida. Klarar Åland United av att fortsätta det äventyret själv eller riskerar den enes fall även bli den andres? Då står ännu mer på spel.
Hängivenhet kan säkert hålla klubben vid liv på hygglig nivå, men frågan är om det räcker för att ta den tillbaka om tyngdpunkten ytterligare förskjuts nedåt, både sportsligt och ekonomiskt.
Kevin Eriksson
Sommaren 2027 förändras spelplanen radikalt när Finland öppnar upp sitt spelmonopol. För många ligaklubbar kommer det sannolikt att innebära att rejält tillskott i kassan, och Jimmy Wargh har sagt att klubben redan fört samtal om sådana sponsorpengar. Åländska Paf på åländska IFK Mariehamns tröjor i ligan vore förstås en trevlig syn, men här är nog just ligan ett nyckelord. Ska Paf fajtas om synlighet med internationella spelbolag när marknaden öppnas är det i högstaligan, där tv-kamerorna och publiken finns, man behöver synas.
Det Åland samtidigt har är ett näringsliv och sponsorer som i många år stått bakom klubben. För dem handlar engagemanget inte särskilt mycket om att synas i Finland, utan om vara med i ett lag och stöda någon gemensamt här hemma. Den lojaliteten beror förhoppningsvis inte på vilken serie laget spelar i.
Sådan hängivenhet kan säkert hålla klubben vid liv på hygglig nivå, men frågan är om det räcker för att ta den tillbaka om tyngdpunkten ytterligare förskjuts nedåt, både sportsligt och ekonomiskt. Trillar IFK ur ligan är känslan att mycket av det som byggts upp riskerar rasa samman.
Många utmaningar kommer att finnas kvar, men i dag (och nästa vecka) handlar det bara om en sak: seger.