Vardagsliv Redan för 100 år sedan konstaterade en ornitolog att Ålands bästa plats att observera flyttande fåglar är Lågskär. Sebastian Andrejeff Nu är Lågskär uppfräschat för en ny fågelsäsong Malin Henriksson Malin Henriksson Nyhetschef Publicerad 2026-01-26 - 17:30 Senast uppdaterad 2026-01-26 - 17:46 Ålandstidningen Vill du fortsätta läsa? Redan prenumerant, logga in Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter 1,50 € Tillgång till alandstidningen.ax i 24 timmar. Köp 24h Från 8,90 €/månad Titta närmare på vårat utbud av prenumerationer Köp prenumeration Redan prenumerant, logga in Aktivera konto vardagsliv
Hos Lennart lyser 4.000 narcisser upp trädgården Vardagsliv De första narcisserna planterade Lennart Blomqvist för ungefär 30 år sedan, men det är först på senare år som intresset har eskalerat. Nu blommar över 4.000 av de gula blommorna på hans gård. – Jag satte väl 1.000 lökar i höstas, säger han.
Här växer Ålands nya MTB-bana fram Vardagsliv Genom talkoarbete förverkligas just nu en cykelbana för mountainbikeåkare. Målet är att den ska vara klar till hösten.
I Florajakten samlar man växter som en fågelskådare Reportage Fågelskådning är en känd aktivitet, men hur många växter kan man egentligen kryssa av under ett år på Åland? I Annika Holmström nya koncept Florajakten får man en chans att ta reda på det.
Gas eller kol – konsten att välja grill Vardagsliv Att köpa grill är som att köpa bil, nästan i alla fall. Det finns standardmodeller men det finns också en mängd tillbehör och uppgraderingar. Och så den ständiga frågan – ska det vara kol eller gas?– Man ska köpa det som passar ens egen stil och personlighet, säger grillexperterna André Geelnard och Carl-Adam Mattsson på Calle & Co.
Kristina siktar på en framtid för närhandeln Zandras lördagsporträtt Hon följde med till skjutbanan – och stannade.Med envist fokus arbetar hon för att små sammanhang ska fortsätta finnas kvar. ”Det vore så synd om allt skulle försvinna”, säger Kristina Nordlund.
Krispigt med hetta från Mellanöstern Staffan mitt i maten Aleppopeppar är en aromatisk chili som främst odlas i Syrien. Den har en mild till medelstark hetta som ger både djup och värme. I det här receptet bryter en söt majskräm av hettan och tillsammans med brynt smör och syrlig sumak blir det en rätt med härligt mycket smak.
Putte bevarar och återskapar bygdens historia Zandras lördagsporträtt En återskapad linjebuss och en rekonstruerad sågkvarn. Lumparlands Pavarotti ligger inte på latsidan. ”När jag en gång gett mig tusan på något, då ska det bli av också”, säger Tore Putte Karlsson.
Familjen först i alla lägen – tre olyckor som förändrade allt Zandras lördagsporträtt En intensiv vardag med arbete, djur och renovering. Men viktigast av allt är familjen. En bilolycka, en båtolycka och en ridolycka – tre dramatiska händelser har format Pia Erikssons livssyn.
Kockstuderande har tagit sig till final i prestigefylld tävling Vardagsliv Två åländska kockstuderande har tagit sig till finalen i tävlingen Mästare 2026.
Taffelsnurren – som en stor familj med väldigt många mopeder Reportage Deltagarna i Taffelsnurren uppskattar gemenskapen som finns bland moped- och mc-åkarna. ”Alla är som en stor familj”, säger Alexander Karlsson som åker loppet tillsammans med sin morfar.