Vardagsliv Båtarna åkte genom Lemströms kanal klockan 15.30. Amir Karbalaei Publiken trotsade regnet för Poker run Linn Widén Linn Widén Reporter Amir Karbalaei Amir Karbalaei Fotograf Publicerad 2026-07-18 - 18:34 Senast uppdaterad 2026-07-18 - 19:04 Ålandstidningen Vill du fortsätta läsa? Redan prenumerant, logga in Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter 1,50 € Tillgång till alandstidningen.ax i 24 timmar. Köp 24h Från 8,90 €/månad Titta närmare på vårat utbud av prenumerationer Köp prenumeration Redan prenumerant, logga in Aktivera konto vardagsliv
Publiken trotsade regnet för Poker run Vardagsliv Trots det regniga vädret samlas en ordentlig publik vid Lemströms kanal för att se Poker run-båtarna köra förbi under lördagseftermiddagen.
Ingen sändning från Poker run Vardagsliv Tyvärr blev det ingen sändning från Poker run, båtarna höll ett snabbare tempo än tänkt. Vi hoppas på fler chanser att sända från Poker run.
Bor i Åland och kallar sig Ålandsbor Vardagsliv Vi träffar ett glatt gäng vid skolmuseet i Skogs-Tibble där ett tjugotal församlingsmedlemmar har samlats för fika efter friluftsgudstjänsten. Ålands församling uppgick 2006 i Norra Hagunda församling dit kyrkorna i Järlåsa, Läby, Skogs-Tibble, Vänge och Åland hör.
”Här får min själ lugn och ro” Lördagsporträttet Livet i storstaden fick henne att inse: det är på Kumlinge hon hör hemma. Hon återvände till skärgården, bildade familj och engagerar sig – samtidigt som hon oroar sig – för bygdens framtid. – Man är ju lite rädd när det står så mycket dumheter om Kumlinge, säger Daniela Johansson.
Mot alla odds: Max, 9, lever sin idrottsdröm Vardagsliv Inga lagsporter eller aktiviteter som belastade höfterna fram till tonåren – så löd läkarnas besked när lemlänningen Max Holmén var två år. Men verkligheten blev en annan. I dag lever nioåringen ett aktivare liv än de flesta jämnåriga.
Vinn en åktur med Poker run-båt! Vardagsliv I helgen är det dags för Poker run och nu har du som är prenumerant chansen att vinna en åktur nästa vecka med en av båtarna. Det enda du behöver göra för att vara med i utlottningen är att svara på frågan: Varför ska just du få följa med på åkturen?
Korgmakaren cyklade till Kumlinge – och hittade hem Lördagsporträttet Berit Johanssons liv tog en helt ny riktning. Efter en midsommardans satte hon sig på cykeln, trampade mot Kumlinge och skapade ett naturnära liv med korgflätning, fiske och maken Johnny.– Vi lever ju i lyx här ute!
Marie-Anne lärde sig av mormor att ställa upp Lördagsporträttet Hon har varit pensionär i nio år – men hoppar fortfarande in i skolköket när det behövs. Med samma självklarhet leder Marie-Anne Jansson föreningar, driver loppis, säljer på julmarknader och säger sällan nej till att hjälpa andra.
Hel fisk på grillen Staffan mitt i maten Det är något alldeles särskilt med att lägga en hel fisk på grillen en ljummen sommarkväll. Den blir saftig, får härlig röksmak och blir en naturlig mittpunkt på bordet. Servera med krispig potatis, vitlöksfrästa räkor och en krämig Mary rose-sås, en klassiker som passar lika bra till fisk som till skaldjur. Prova den gärna även till grillad eller gratinerad hummer med frasiga pommes för en enkel och riktigt festlig sommarmiddag.
Misshandel och stöld – varierande sommarjobb på Polisen Vardagsliv Jonas Friman och Oskar Karlsson har i en månad sommarjobbat på polisen.