Gluggen Sandra Widing, Ålandstidningen, Glugg Daniel Eriksson I kväll upprepar vi succén från 2006 Sandra Widing Sandra Widing Redaktionschef Publicerad 2026-05-16 - 07:30 Ålandstidningen Vill du fortsätta läsa? Redan prenumerant, logga in Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter 1,50 € Tillgång till alandstidningen.ax i 24 timmar. Köp 24h Från 8,90 €/månad Titta närmare på vårat utbud av prenumerationer Köp prenumeration Redan prenumerant, logga in Aktivera konto gluggen vardagsliv
Kristina siktar på en framtid för närhandeln Zandras lördagsporträtt Hon följde med till skjutbanan – och stannade.Med envist fokus arbetar hon för att små sammanhang ska fortsätta finnas kvar. ”Det vore så synd om allt skulle försvinna”, säger Kristina Nordlund.
Krispigt med hetta från Mellanöstern Staffan mitt i maten Aleppopeppar är en aromatisk chili som främst odlas i Syrien. Den har en mild till medelstark hetta som ger både djup och värme. I det här receptet bryter en söt majskräm av hettan och tillsammans med brynt smör och syrlig sumak blir det en rätt med härligt mycket smak.
Kockstuderande har tagit sig till final i prestigefylld tävling Vardagsliv Två åländska kockstuderande har tagit sig till finalen i tävlingen Mästare 2026.
Taffelsnurren – som en stor familj med väldigt många mopeder Reportage Deltagarna i Taffelsnurren uppskattar gemenskapen som finns bland moped- och mc-åkarna. ”Alla är som en stor familj”, säger Alexander Karlsson som åker loppet tillsammans med sin morfar.
Här är vårens alla åländska studenter Vardagsliv Grattis till alla studenter! Här är listan på alla dem som klarat studierna och som godkänt att namnen publiceras.
Nu behövs allmänhetens hjälp i reptilprojektet Vardagsliv Finns hasselsnoken i skärgården och hur är det med kopparödlan – förekommer den alls på Åland? Nu efterlyser Nåtö biologiska station reptilobservationer.
Putte bevarar och återskapar bygdens historia Zandras lördagsporträtt En återskapad linjebuss och en rekonstruerad sågkvarn. Lumparlands Pavarotti ligger inte på latsidan. ”När jag en gång gett mig tusan på något, då ska det bli av också”, säger Tore Putte Karlsson.
Familjen först i alla lägen – tre olyckor som förändrade allt Zandras lördagsporträtt En intensiv vardag med arbete, djur och renovering. Men viktigast av allt är familjen. En bilolycka, en båtolycka och en ridolycka – tre dramatiska händelser har format Pia Erikssons livssyn.
Fullt ös i fabriken under Dunderdans stora vårshow Vardagsliv Vårshowen brukar vara terminens mest efterlängtad höjdpunkt och med temat fabrik och mer än 300 dansare på scen bjöd Dunderdans i helgen på två sprakande shower på Alandica.
Bildspel: Dunderdans stora vårshow Vardagsliv Dunderdans levererade på lördagen en sprakande vårshow där gemenskap och glädje stod i centrum. Kolla in Hülya Tokurs bilder från showen!