Gluggen I skolan var jag en ökänd mjölkdrickare. Robert Jansson Då hade jag varit en ko Kevin Eriksson Kevin Eriksson Reporter Publicerad 2025-05-07 - 08:00 Senast uppdaterad 2025-05-07 - 14:22 Ålandstidningen Vill du fortsätta läsa? Redan prenumerant, logga in Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter 1,50 € Tillgång till alandstidningen.ax i 24 timmar. Köp 24h Från 8,90 €/månad Titta närmare på vårat utbud av prenumerationer Köp prenumeration Redan prenumerant, logga in Aktivera konto vardagsliv gluggen
I dag tar det här gänget studenten Vardagsliv Dimissionen i Alandica inleds i dag på förmiddagen och ett par timmar senare väntar utspring från Ålands lyceum för de nybakade studenterna.
TV: Människan bakom sjukdomen – här möts minnessjuka som de är Reportage Att se människan bakom sjukdomen. Att bemöta lugnt och tryggt. Det är några av nycklarna i arbetet med minnessjuka personer. På demensavdelningen Lugnet på Oasen är de boendes välmående i fokus.
Personalen: Därför trivs vi på Lugnet Reportage Att klienterna har det bra. Det är belöningen för personalen på demensavdelningen Lugnet.
Medvetet arbete har gett resultat Reportage ”Det sjukhusmedicinska tänkandet är jätteviktigt, men bemötandet av personen bakom minnessjukdomen är viktigare.”
Mikael blåser liv i sina idéer Lördagsporträttet När andra pratar om pensionen skissar han på batterilager och hoppas att vindkraftverket till slut ska fungera som det ska. På Simskäla lever Mikael Lundell fortfarande med samma rastlösa driv som pojken som sprang i bergen och sprängde hemgjorda bomber.
Här är alla avgångsklasser från Ålands yrkesgymnasium Vardagsliv 17 klasser – 17 bilder. Se alla examinander som under fredagen firar att de klarat sin utbildning vid Ålands yrkesgymnasium!
Barnböckerna blev tröst i sorgen Zandras lördagsporträtt Som barn var hon helst ensam i sitt rum med böcker och kramdjur. Nu gör Hannamari Ruohonen bilderböcker som hjälper andra barn att känna samma trygghet.
Kristina siktar på en framtid för närhandeln Zandras lördagsporträtt Hon följde med till skjutbanan – och stannade.Med envist fokus arbetar hon för att små sammanhang ska fortsätta finnas kvar. ”Det vore så synd om allt skulle försvinna”, säger Kristina Nordlund.
Sprang ut till jubel och framtidsdrömmar Vardagsliv Blommor, kramar och stora förväntningar på framtiden mötte Ålands yrkesgymnasiums examinander när de på fredagseftermiddagen sprang ut genom dörrarna till Alandica.
Grönt guld med tyska toner Staffan mitt i maten Sparrissäsongen är kort, så det gäller att passa på medan det gröna guldet är som allra bäst. Att servera sparris med skinka och hollandaisesås är en riktig klassiker, inte minst i Tyskland där kombinationen av mer matiga tillbehör är en självklarhet. Servera med potatis för en mer matig rätt.