Familj Carl-Erik Vænerberg visar boken ”Vård i livet och döden”, som handlar om den palliativa vården och hur man bemöter de sjuka. Amir Karbalaei Carl-Erik har ägnat sitt liv åt att vårda andra Ella Donning Ella Donning Reporter Amir Karbalaei Amir Karbalaei Fotograf Publicerad 2026-07-16 - 19:30 Ålandstidningen Vill du fortsätta läsa? Redan prenumerant, logga in Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter 1,50 € Tillgång till alandstidningen.ax i 24 timmar. Köp 24h Från 8,90 €/månad Titta närmare på vårat utbud av prenumerationer Köp prenumeration Redan prenumerant, logga in Aktivera konto familj vardagsliv
Blött men glatt när Föreningsfesten flyttade till Torget Vardagsliv Regnjackor, paraplyer och envisa föreningar – så såg det ut när Föreningsfesten i helgen anordnades på Torget i Mariehamn för första gången.
Färg, musik och kärlek genom regnvått Mariehamn Vardagsliv Regnbågsflaggor, glädje och gemenskap lyste upp ett regnblött Mariehamn när prideparaden gick genom staden på lördagen.– Stämningen har varit otrolig och alla har verkligen bjudit upp i det tråkiga vädret, säger Johanna Sporre-Karlsson.
Bilder: Åland Pride firades med färg och kärlek Vardagsliv Regnbågsflaggor, glädje och gemenskap lyste upp ett regnblött Mariehamn när Prideparaden gick genom staden på lördagen. Se bilderna här!
Parallell verklighet i och på Åland Vardagsliv Ålandstidningens sommarserie ”Vi for till Åland” är nu slut. Det kändes lämpligt att avsluta med ett nedslag i de norrländska skogarna, eftersom vinjetten ”Vi for…” är inspirerad av Karin Smirnoffs trilogi ”Jag for ner till bror” (2018),”Vi for upp med mor” (2019) och ”Sen for jag hem” (2020) där huvudpersonen Jana Kippo utforskar sina hemtrakter i Västerbotten och personliga trauman.
Från ensam elev till skolans föreståndare Lördagsporträttet Hon började som öns enda förstaklassare. I dag är Kerstin Lindholm föreståndare på Sottunga skola – som återigen fylls av barn. – Skolan är ju på något sätt motorn i samhället.
Kräftan får en ny roll Staffan mitt i maten Hummer och korvbröd är kanske inte den mest självklara kombinationen, men det är just kontrasten mellan lyx och vardag som gör den så kul. Här lagar vi den med kräftstjärtar och öser på lite med fräschör. Och gillar du äpple kan du med fördel dubbla mängden. Servera gärna med ett glas champagne eller något annat mousserande vin.
Jordgubbs-Jonny har slagit rot på Sottunga Lördagsporträttet Han rör sig mellan skidbackarna i fjällen och odlingarna på Sottunga. Viktigast är friheten att få vara sin egen. ”Man behöver vara lite speciell när man bor i skärgården”, säger Jonny Norlander.
”Jag börjar bli van vid att hoppa och se var jag landar” Lördagsporträttet Hon har flyttat, bytt riktning, startat företag och lämnat trygga jobb när livet skavt. Som barn kände hon sig udda och som vuxen har hon sökt sin plats. Men på Brändö har Johanna Karlström hittat hem.
Kyrklösa – en bortglömd helig plats? Vardagsliv Ett tips om en altarsten vid kyrkan i Sund satte igång Johan Granlunds forskariver.
Åland var Konrad Åströms paradis Vi for till Åland Sista målet för reportageserien ”Vi for till Åland” är de nordligaste namnen på svenska Lantmäteriets karta. Några mil norr om Umeå ligger nämligen de två torpen Åland, en sjö med namnet Ålandshav samt berget Ålandsliden.