Recept Asiatiskt till påsk – här är Lisa Hellströms sista matsida Nyheter - Ålandstidningen Nyheter - Ålandstidningen Publicerad 2025-04-10 - 11:08 Senast uppdaterad 2025-04-16 - 08:04 Ålandstidningen Vill du fortsätta läsa? Redan prenumerant, logga in Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter 1,50 € Tillgång till alandstidningen.ax i 24 timmar. Köp 24h Från 8,90 €/månad Titta närmare på vårat utbud av prenumerationer Köp prenumeration Redan prenumerant, logga in Aktivera konto recept vardagsliv
Listorna: Här är de vanligaste namnen på Åland Vardagsliv Heter du Karlsson, Eriksson eller Mattson i efternamn? I så fall har du ett av de vanligaste efternamnen på Åland.
”Jag älskar Åland” Vardagsliv Dagen turister Denise Ljungqvist och Christoffer Urbán hittar vi utanför hotel arkipelag bärandes på sina resväskor.
Hantverkshörnan som växte och blev en butik Vardagsliv Efter att ha haft en hantverkshörna i sitt kafé vid Eckerö Post- och Tullhus utvecklar nu Emanuele Ferrari och Saija Söderlund konceptet till en butik.
Lemland och Lemböte – därför heter de så Till byss Olle Sjöstrands serie ”Till byss” tar oss i dag till Lemland och Lemböte.
15-årige Wilton driver två glasskiosker Vardagsliv Ute i Eckerö har ”Glassbryggan”, som ägs av 15-årige Wilton Saarela öppnat för sommarsäsongen. Med en säsong redan i bagaget har han nu utökat verksamheten till två glasskiosker, en i Berghamn och en i Käringsund.
Celinda gör debut på Pëlago Live Vardagsliv Tidigare har hon sjungit på välgörenhetskonsert och i skolan. Nu intar Celinda scenen på Pëlago Live för första gången, och det är första gången hon spelar på en festival.
Marie-Anne lärde sig av mormor att ställa upp Lördagsporträttet Hon har varit pensionär i nio år – men hoppar fortfarande in i skolköket när det behövs. Med samma självklarhet leder Marie-Anne Jansson föreningar, driver loppis, säljer på julmarknader och säger sällan nej till att hjälpa andra.
”Jag känner mig som 15 år men borde väl bli vuxen” Lördagsporträttet Bondpojken från Sonnboda blev skärgårdskrögare och festivalgeneral. Trots att han aldrig har läst en bok, vad han minns.– Jag hade annat att göra än att sitta i skolan och uggla, säger Conny Jansson.
Dans in på småtimmarna på Pëlago Live Vardagsliv Det är glad stämning när årets Pëlago Live drar i gång i Kulturvillan där både nya och etablerade åländska artister underhåller. Senare mot kvällen drar festen vidare till Badhuspaviljongen där artisterna Faaka & pregame, Falda och Fricky spelar.
Den åländska sjöluften lockar Vardagsliv Dagens turister Rolf och Kerstin Gelfgren gillar särskilt havsluften på Åland. ”Den är härlig”, säger Rolf Gelfgren.