Rockoff

Tony Kakko, Elias Viljanen, Tommy Portimo och Henrik Klingenberg förbereder sig inför sitt första uppträdande på Rockoff. På bilden saknas Pasi Kauppinen.

Metal och melankoli med Sonata Arctica

Tony Kakko berättar om hur han inspireras av naturen och människorelationer när han skriver låttexter.

Publicerad Senast uppdaterad

På söndagskvällen den 20 juli uppträdde det finska power metal-bandet Sonata Arctica på Rockoff. Före spelningen slår sig sångaren Tony Kakko i sällskap av keyboardisten Henrik Klingenberg ner i bandets lounge för en intervju med Ålandstidningen.

#kandudinaåländskaord? med Tony Kakko och Henrik Klingenberg

1. Vad betyder ”butka”?

– Det är fängelse. Eller cell.

2. Vad betyder ”ämbar”?

– Det är en hink.

3. Vad betyder ”trunk”? 

– Baklucka.

4. Vad betyder ”iss inga jåla”?

– Snacka inte strunt.

5. Vad betyder ”stöpsel”?

– Eluttag.

Resultat: 5 av 5 poäng till Sonata Arctica!

Skulle ni helst vara en samuraj, pirat, eller cowboy? 

– Väldigt svårt att säga, funderar Tony Kakko.

– Jag säger pirat. Jag tycker om havet, svarar Henrik Klingenberg, som har åländska rötter.

Tony Kakko bestämmer sig slutligen för att även han vill vara en pirat, trots att livet i Vilda västern som en cowboy låter lockande.

Henrik Klingenberg är född på Åland.

– Vi flyttade bort härifrån för fyrtio år sedan, berättar han.

Trots flytten har han hållit kontakt med det svenska språket och gick bland annat i en svenskspråkig skola. När det är dags för Ålandstidningens #kandudinaåländskaord? får han användning för sin svenska.

Vad förväntar ni er av Rockoffpubliken?

– Vi hoppas att vi blir mottagna med öppna armar. Jag vet inte hur välkänt vårt band är här, men hoppeligen trivs folk, säger Tony Kakko.

Hur väljer ni era låtar inför en spelning?

 När låtarna ska väljas, behöver bandet skapa en kompromiss mellan sina populäraste låtar som de alltid spelar, och nyare material.

Bandet grundades år 1996.

– Vi har oroväckande många låtar, som man inte vill låta bli att spela, säger Tony Kakko, och fortsätter:

På scen & festivalvädret

Tisdagen den 22 juli

20.00: MARIA JANE SMITH

21.15: MARCUS & MARTINUS

22.45: LITTLE SIS NORA

Torgscenen

20.45: Rifforama 

22.15: Partybröderna 

23.30: Rifforama

Dagens festivalväder

Klart och uppehåll.

Max: 23 grader.

Minst: 17 grader.

Vind: 2-5 sekundmeter.

– En och en halvtimmes set, när vi håller egna konserter, brukar vara lite lättare. Men även då har man hamnat att döda sina älsklingar så att säga.

Melankoliker

Vilka ämnen och teman inspirerar er när ni gör musik?

– Människorelationer är en stor sak. Och naturen, den är lätt att sammankoppla med vissa sorter av metaforer för livet. Ibland har även politik blandats in, säger Tony Kakko, som skriver majoriteten av bandets låtar.

– I 99,5 procent av fallen kommer låten först med en melodi, och den är väldigt huggen i sten. Sedan börjar jag på något sätt kämpa för att få plats med texten i det paketet, berättar han om sin kreativa process.

Tony Kakko dras ofta till melankoliska och dystra låttexter. Han är enligt sig själv en rätt osocial person, som föredrar mindre och intimare sällskap.

– Jag har ett väldigt lågt socialt batteri. Jag tycker om att vara bland människor och det är verkligen trevligt att vara där ett tag, men efter det blir jag trött.

Om ni bara kunde se en film för resten av ert liv, vilken film skulle det vara?

– Back to the future, säger Tony Kakko.

– Memento, säger Henrik Klingenberg.