Simning

Olivia Weuro fick se sig slagen av Eve Wood (till vänster) med 16 hundradelar.

Ny medalj för Olivia Weuro

Olivia Weuro levererar i simhallen på Orkney. På onsdagkvällen simmade hon hem sin andra individuella medalj efter ett silver på 50 meter fritt.

Publicerad Senast uppdaterad

Efter ett stafettsilver, ett stafettbrons och en individuell bronsmedalj på 50 meter fjärilssim simmade Olivia Weuro hem ytterligare en medalj i finalen på 50 meter fritt sent på onsdagskvällen.

Olivia Weuro simmade in som tvåa i försöken på 26,16 sekunder – 8/100 från hennes personliga rekord på sträckan där hemmasimmaren Eve Wood var två hundradelar snabbare i kaklet. 

I finalen fanns det dock inget att göra mot Orkney-simmaren som vann guldet på 26,07 sekunder. Olivia Weuro var klar tvåa i kaklet på 26,23 sekunder.

Jenny Ek var tionde på samma sträcka i försöken på 27,63 sekunder.

Stafettfinal efter rekord

Det blev dock ingen ny finalplats för Ellen Woivalin på 100 meter bröstsim, finalsexa på Guernsey 2023, efter förmiddagens försökssimningar. Hennes 1.14,71 var 98/100 ifrån att vara bland de sex då hon simmade in som nionde dam. Wilma Danielsson var 11:a på 1.16,55 på samma sträcka. Övriga ålänningar i det individuella kvalet var lång från en finalplats.

På onsdagskvällen simmar det åländska laget med Freja Karlsson, Selma Nordberg, Olivia Weuro och Ellen Woivalin final på över 4x100m fritt efter att ha simmat in på en femte plats av nio deltagande lag på 4.03,47 sekunder i försöken – nytt åländsk rekord med över tre sekunder.