Friidrott

Julius Holmberg var nära finalplats även på 200 meter.

Holmberg snubblande nära final igen

Publicerad

På 100 meter var Julius Holmberg nia och första sprinter utanför final.

På 200 meter blev det ett liknande utfall. Han var trea i sin semifinal på 22,70 sekunder men dessvärre räckte tiden inte till final då den andra semifinalen gick något fortare. Julius Holmberg hade sjunde bästa tid och på 200 meter var det endast sex som gick till final.

– Det är klart det är tråkigt att vara en placering ifrån final både på 100 och 200 meter. Men den här gången blev det så. Det är ingenting jag kan göra någonting åt, säger ålänningen.

Friidrottarna avslutar sina tävlingar på fredag med stafett 4x100 meter, inkluderat bågskytten Jonah Perjus.

– Klart det hade varit härligt med final. Men först och främst gäller det att få pinnen runt. Vi börjar där så ser vi hur långt det räcker, avslutar Julius Holmberg.

Sista tid till finalen på 200 meter hade Theo Le Tissier från Guernsey på 22,56 sekunder. Bästa tid i semifinalerna hade Sebastia Pons Triay från Menorca, som joggade in på 21,87 sekunder.