Sjöfart

Fartyget Huckleberry Finn ägs gemensamt av Viking Line och TT-Line.

Här är Viking Lines nya fartyg på finska viken

Viking Line och TT-Line sätter in fartyget Huckleberry Finn för den nya trafiken mellan Nordsjö i Helsingfors och Muuga utanför Tallinn.
Trafiken inleds i början av nästa år.

Publicerad

Viking Line skriver i ett pressmeddelande att man tillsammans med TT-Line vill utveckla ett långsiktigt och konkurrenskraftigt erbjudande för gods- och passagerartrafiken mellan Finland och Estland.

”Satsningen kompletterar det befintliga utbudet och stärker transportkorridoren över Finska viken”, skriver man.

Fartyget Huckleberry Finn ägs gemensamt av de båda rederierna. Det har inklass 1A och inleder sin trafik under det första kvartalet 2027.

Huckleberry Finn

• Linje: Nordsjö–Muuga.

• Byggd: 1988 på Schichau Seebeckswerft i Bremerhaven, Tyskland.

• Mått: 177 meter lång och 26 meter bred.

• Fraktkapacitet: 535 bilar eller 142 fraktfordon.

• Passagerarmängd: 400 passagerare.

• Trafikstart: Första kvartalet 2027.

• Operatör: Viking Line och TT-Line.

”Huckleberry Finn ger oss en stark plattform för att utveckla trafiken mellan Nordsjö och Muuga på lång sikt. Tillsammans med TT-Line kombinerar vi två rederiers erfarenhet och marknadskännedom på en viktig linje mellan Finland och Estland”, säger Viking Lines vd Marcus Risberg enligt pressmeddelandet

”Efterfrågan på effektiva transporter mellan Finland och Estland är fortsatt stark. För våra kunder är god kapacitet och hög tillförlitlighet avgörande. Med den nya trafiken stärker vi vår närvaro på marknaden och kan erbjuda ännu bättre förutsättningar för både dagens och framtidens transportbehov”, kommenterar Harri Tamminen som är fraktdirektör för Viking Line.