Sjöfart
Godby Shipping utnyttjar inte optionen på fler fartyg
Godby Shipping utnyttjar inte optionen för en tredje fartygsbeställning från det kinesiska varvet CIMC Raffles.
– Så som det ser ut geopolitiskt just nu känns det ganska avlägset att göra något mer, säger vd Dan Mikkola.
Det var i februari som Godby Shipping tecknade ett avtal om nybyggnation av två roro-fartyg av typen Stream Roro 1700 med det kinesiska varvet CIMC Raffles.
Avtalet omfattade även en så kallad 1+1-option, vilket innebar att rederiet inom tre månader kunde välja att beställa ett tredje fartyg. Om den optionen hade utnyttjats skulle man därefter ha haft ytterligare tre månader på sig att aktivera en andra option om ett fjärde fartyg.
Nu står det dock klart att Godby Shipping inte har valt att nyttja optionen inom tidsfristen.
– Så som det ser ut geopolitiskt i dag känns det ganska avlägset att göra något mer. Vi har artigt meddelat att det inte blir några optionsbåtar men att vi kan återkomma om situationen förändras, säger Dan Mikkola.
Är lugna
Godby Shippings planer på nybyggen sträcker sig hela vägen tillbaka till 2018 då rederiet första gången började skissa på ersättare till de äldsta fartygen i flottan, Mimer och Midas.
Beställningen i februari gjordes utan säkerställd sysselsättning för de två nya fartygen som levereras i september 2028 och januari 2029.
– Vi är i en del förhandlingar men har fortfarande inte någon sysselsättning säkrad, säger Dan Mikkola.
Han är dock inte orolig.
– Vi bedömde att vi kunde ta den här risken när vi beställde fartygen och med två och ett halvt år till leverans känns det ganska lugnt. Vi pratar med en del människor men jag tror i praktiken att vi behöver komma närmare leverans för att det ska lossna. Ska vi komma till avtal i dag måste vi sänka raten på ett sätt som vi nog sedan kommer att få ångra, och det ska vi inte göra.