Hammarlands kommun har satsat på att utöka platserna på det egna boendet Hammargården och aviserade 2021 att man inte längre behövde alla sina sju platser vid Oasen. Två ansågs fullt tillräckligt. Men intresset för att köpa de fem överstående platserna var svalt från de övriga medlemskommunerna – endast en plats såldes till Sottunga – och för att bli av med de ”onödiga” platserna valde Hammarland att gå in för en teknisk lösning: Att efter ett utträde på en dag vid årsskiftet 2022-2023 börja om från noll för att sedan omedelbart köpa två platser av Sund. Den 2 januari genomfördes också överlåtelsen av platserna.
Men ännu förra torsdagen, då Oasens förbundsstyrelse sammanträdde, hade ingen ansökan om återinträde lämnats in, och Hammarlands status i kommunalförbundet hamnade då som en punkt på föredragningslistan.
Vikarierande förbundsdirektör Stefans Simonsens förslag inför styrelsen var att Sunds kommun med stöd av grundavtalet inte kan avyttra andelar till en kommun som inte är medlem i förbundet, och att styrelsen ska uppmana Hammarland att ”å det snaraste” ansöka om återinträde.
Styrelsen nöjde sig dock att återremittera ärendet i väntan på Hammarlands ansökan.
Sund faktureras
Hammarlands kommundirektör Kurt Carlsson säger till Ålandstidningen att en anhållan om återinträde lämnades in i förrgår.
– Vi trodde inte att skulle ha behövts göras på det här sättet, utan tänkte att det räckte med att vi köpte två platser av Sund den 2 januari och att Sund meddelade att de sålt till oss.
Det läge som nu uppstått har lett till en del oklarheter, bland annat kring fakturor.
– Enligt de räkningar som nu kommit betraktas Sund fortfarande äga fyra andelar – men jag tror inte Sunds kommun anser att de vill betala grundavgifter för två oanvända platser, säger Kurt Carlsson.
Hur löser ni det?
– Det blir säkert lite komplicerat. Enligt sättet Oasen hanterar det nu har Hammarland ju inte ansvar för grundavgifterna.
Men vem betalar då för de här två platserna?
– Vi fick en räkning där vi hade två klienter på Oasen. Det har varit lite högre dygnsavgifter då vi inte betraktas som medlemskommun. Den räkningen har vi ordnat så den går vidare till betalning. Sedan får säkert Sund räkning för oanvända platser, vilket ju är lite konstigt om vi ändå betalar två platser de har.
Ytterligare ett problem, säger Kurt Carlsson, är hur många röster de två aktuella kommunerna har när det blir dags för förbundsfullmäktigemöte.
– Nu anser Oasen att Sund har fyra röster fast Sund anser att de har två och vi kallas ju knappast alls till fullmäktige.
Hur gör ni då när det är dags för förbundsfullmäktige, skickar ni dit en representant även om ni inte får en kallelse?
– Vi har inte över huvud taget diskuterat hur vi ska göra. Det känns ju alltid lite ovälkommet att komma dit om man inte blir kallad, det är inte trevligt för någon tror jag.
Speciellt förfarande
Det är nu upp till alla medlemskommuner i Oasen hur smidigt frågan kan hanteras, säger Kurt Carlsson.
Kurt Carlsson säger att upplägget med att gå ur förbundet och sedan återinträda visserligen är speciellt, men att det var den enda lösning kommunen såg då man inte fick sina platser sålda.
– Vi kunde inte bli med sju platser när vi satsat så stort på Hammargården, vår ekonomi hade inte klarat av det. Vi hoppas att alla medlemskommuner ser det som värdefullt att Hammarland är med i förbundet i stället för att bli utanför.