HELA DENNA SIDA ÄR EN ANNONS
Stora förändringar för alla med kylanläggning
I början av 2024 trädde en ny EU-förordning i kraft, som i olika steg fasar ut de så kallade F-gaserna som används i många kylanläggningar. Det här innebär att många av de anläggningar som används i allt från livsmedelsbutiker till kommunala storkök på Åland måste bytas ut. – Så det är hög tid för alla med en kylanläggning att göra en inventering av vad man har och göra upp en åtgärdsplan, säger Johan Carlsson, vd på HP Kyla och Värme.
Orsaken till att EU nu fasar ut de fluorerade gaser som används i kylanläggningar är de så kallade F-gasernas stora klimatpåverkan. Hur stor klimatpåverkan en gas har mäts oftast genom GWP-värden, som står för Global Warming Potential.
Koldioxid är ett av de naturliga köldmedier som F-gasförordningen förespråkar, och den har ett GWP-värde på 1. I jämförelse har F-gasen R404A ett GWP-värde på 3922, vilket innebär att ett kilo R404A bidrar lika mycket till den globala uppvärmningen som 3922 kilo koldioxid. Johan Carlsson förklarar:
– De flesta kylanläggningar använder F-gaser idag, och så länge det inte sker något läckage är det ingen fara. Tyvärr är det vanligt med läckage i kylanläggningar, och då blir klimatpåverkan enorm. Med tanke på hur stor påverkan dessa gaser har är jag förvånad över att detta inte diskuteras mer inom hållbarhetsrörelsen.
Finns överallt
Johan säger att dessa F-gaser används i princip av alla kommersiella kylanläggningar på Åland, även om flera företag redan börjat byta till mer moderna maskiner som en del av sitt hållbarhetsarbete.
– Dessa gaser finns överallt där det finns kylmaskiner – i livsmedelsbutiker, kommunala storkök, livsmedelsindustrin, kontorslokaler där de används för att kyla fastigheten, och så vidare.
Eftersom det är så få som känner till den här förändringen vill vi förekomma kunderna, så de inte hamnar i en ofördelaktig situation om några år.
Vill inte låta alarmistiska
I mitten av november ordnade HP Kyla och Värme ett informationstillfälle om den kommande förordningen. De kunder som var på plats var väldigt nöjda med den information de fick, vilket Johan säger kan ha att göra med att man försöker se pragmatiskt på den kommande förändringen.
– Vi vill absolut inte låta alarmistiska. Tvärtom. Om du har en kylanläggning med F-gaser är det ingen fara, så länge du inte får ett läckage och behöver fylla på med ny gas. Då kan du plötsligt vara i situationen att det inte längre finns rätt gas att tillgå, vilket gör att du oplanerat och akut måste byta ut hela din anläggning.
Lönar sig att inventera
Johan fortsätter:
– Eftersom det är så få som känner till den här förändringen vill vi förekomma kunderna, så de inte hamnar i en ofördelaktig situation om några år. Just nu lönar det sig att göra en ordentlig inventering av sina befintliga kylanläggningar och sätta upp en åtgärdsplan för hur man framöver ska hantera den här övergången. Det är betydligt mer ekonomiskt ansvarsfullt att göra det här på ett planerat och ordnat sätt, snarare än att reagera när det är för sent, för då kan det bli betydligt dyrare.
Så vad ska man göra om man har en kylanläggning som berörs av den nya förordningen?
– Man ska ta kontakt med sin kylleverantör för att få en inventering och ett förslag på åtgärder, säger Johan.