Sjöfart
Välgörenhetslopp lockade många deltagare
Deltagarna i Mercy Ships Race bjöds på strålande vårväder under onsdagen.
Sjöfartsbranschen är just nu samlad i Mariehamn för de årligen återkommande evenemangen Mercy Ships Race och Sjöfartens dag.
Mercy Ships Race ordnades vid middagstid på onsdagen. Efter en gemensam uppvärmning satte deltagarna av. Två alternativa sträckor fanns att välja mellan – fem eller tio kilometer. Deltagaravgifterna går liksom tidigare oavkortat till den internationella organisationen Mercy Ships, som med sina sjukhusfartyg och volontärer erbjuder kvalificerad sjukvård till utsatta människor.
På torsdagen är det dags för Sjöfartens dag. Då samlas rederier, studerande och andra aktörer i Alandica. Det bjuds på en rad seminarier, 140 företag deltar i utställningen och enligt tidigare information är hela 850 personer anmälda.