En österrikisk julsång, engelsk barockmusik, allsång och finalen alla väntar på. Det är något av vad som bjuds när Mariehamnskvartetten ger julkonsert i Jomala kyrka.
I januari ges också en konsert på Kumlinge.
MUSIK -Tessi, har du något emot att jag skickar upp dig i predikstolen? säger dirigenten Kaj-Gustav Sandholm under körens repetition.
Sopranen Thérèse Karlsson tar, lite tveksamt, plats en trappa upp i Jomala kyrka.
-Ska jag vara här? På riktigt?
Hon och kören stämmer upp i den österrikiska julsången "Stilla frid".
-Du hörs mycket bättre nu än om du står här nere, säger Kaj-Gustav Sandholm.
-Jag får jättemycket hjälp av predikstolens tak. Jag ska alltid står här uppe, säger Thérèse Karlsson med ett leende.
För två körer
Julkonserten är en blandning av traditionella julsånger som "Gläns över sjö och strand" och "Härlig är jorden" och för kören nya sånger.
-Nu har vi med en fransk sång, en engelsk och den österrikiska, säger Kaj-Gustav Sandholm.
Ny är också "Christmas Anthem" av den engelske barockkompositören Henry Purcell (1659-95). Den är tolv minuter lång och skriven för två körer. Det löser Kaj-Gustav Sandholm med en solistkvartett bestående av Thérèse Karlsson, Liisa Talasniemi, Niklas Wasén och Johan Karlsson.
Under konserten blir det också allsång, bland annat i "Nu tändas tusen juleljus".
-Det är viktigt att publiken får vara med, säger Kaj-Gustav Sandholm.
Åker till Kumlinge
Mariehamnskvartetten består av 30 man. Solister under konserten är Thérèse Karlsson och tenoren Dan Karlström. Tillsammans sjunger de dessutom Andrew Lloyd Webbers Pie Jesu.
För musiken står Åke Hillar och Sandra Sundblom på trumpet, Alexander Grand-Clement på valthorn och Guy Karlsson på orgel och piano.
Julkonserten avslutas, som sig bör, med "Adams julsång", mer känd som "O helga natt".
Mariehamnskvartetten ger två konserter i Jomala kyrka - den bästa platsen att ha julkonserter på, enligt Kaj-Gustav Sandholm - på lördag, en på eftermiddagen och en på kvällen.
Den 3 januari åker kören till Kumlinge för en konsert. Då framförs dock inte Purcells "Christmas Anthem".
Ålandstidningen