Sök på hemsidan
En osolidarisk borgerlig ekonomi
1.1 Sv: Privatisering är alltid dyrare.
Väl talat, kamrat.
Hefaistos
12.04.2012 11:33
Läsarbetyg: -
Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00
Besöksadress: Strandgatan 16
Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN
Telefon: +358 (0)18 26026
Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.
Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.
Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?
| Rubrik | Svar |
| En konkret fråga? | 4 |
| Privat | 4 |
| Feltänkt | 2 |
| Feltänkt | 0 |
| Statlig sjukvård ineffektiv! | 1 |
| win-win | 7 |
| Väldigt skickliga | 4 |
| BorgarÅland | 1 |
| Privatisering är alltid dyrare. | 1 |
| Sjukvård | 0 |
Skattefinansierad allmänvård drivs så snålt och effektivt som det bara är möjligt. Pengarna går uteslutande till vården och det finns oräkneliga antal människor som springer med blåslampa efter folk och försöker dra ner kostnaderna ännu mera och driva upp effektiviteten till max. Det är ju så det ska vara, det största problemet är alltid att det underfinansieras istället för att det finansieras nog. Finland betalar bara 8-9% av BNP för vård vilket är rejält under vad t.ex. Frankrike gör, och som en följd så är vår allmänvård späckad med väntetider och kris. Ta bort 6 miljoner till så blir det ju närmast ett mirakel om våra äldre får bra vård - dom äldre som alla nästan använder allmänvården i och med att dom inte längre har arbetsplatsens vårdavtal att luta sig mot.
När man sen, antagligen av politiska skäl, flyttar bort kostnaderna från samhällets bokföring kan man stolt peka på att det allt blev biilligare nu! ... fast ser man sen på vården så är ju effektiviteten lägre i och med att kostnaden per patient automatiskt går upp och mängden patienter som servas går ner. Patienten upplever säkert en behagligare upplevelse men det sker på bekostnad av dom som inte har nån privat vård som alternativ, ökade kostnader rent allmänt och läkarflykt från det allmänna till den behagligare, dyrare privatvården.
Nåt privatiserat som kostar mindre än det skattefinansierade? Ja där har det skurits hårt, folk har sparkats, lönerna har sänkts, kvaliteten på det som produceras har sänkts... för att privatiserat så ska det inte bara betalas för verksamheten utan det tas även ut vinst. Pengar som egentligen borde gått till verksamheten, med andra ord.
Privatisering är en styggelse.
Mitt betyg på kommentaren
1
Dålig 2 3 4 5
Mycket bra
Visas först efter två satta betyg