bilagor

Gå till arkivet



KONTAKT

Kundtjänst

Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00

Besöksadress: Strandgatan 16

Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN

Telefon: +358 (0)18 26026

Mail till nyhetsredaktionen

Kontakta personal


 

Tyck till!

Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

Skicka sms!

Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

 


Rss

Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?

Utnyttja vår RSS-tjänst


10.7.2012 10:45
Foto: Jacob Saurén

Vill skriva om allemansrätten

Det är inte villkoren i allemansrätten som ställer till det, det är formuleringarna.

Texten om vad som gäller bör skrivas om, menar näringsminister Fredrik Karlström (Ob).

- Texten är lite för gullig nu, säger han.

ALLEMANSRÄTTEN Näringsminister Fredrik Karlström ställer inte upp på regeringskollegan Veronica Thörnroos beskrivning av allemansrätten.

- Utgående från vad partiledarna säger i Ålandstidningen borde det vara möjligt att övernatta i naturhamnar på Åland. Det finns ett dokument som säger lite om hur allemansrätten ska tolkas, men den är lite gulligt skriven och kanske inte så formell. Jag tycker man ska modernisera och anpassa den. Man måste förtydliga vad som gäller. Vi får kalla den Lex Hellberg, säger Karlström.

Det ska alltså vara okej att övernatta i en naturhamn?

- Enligt mitt sätt att se det är det okej. Det behöver man kunna göra.

- Vad är problemet egentligen? Jag kan förstå att mark- och vattenägare blir upprörda om de får sin naturhamn utsatt i en båtguide och kommersialiserad. Men samtidigt har man rätt att befinna sig på det vattenområdet enligt den allemansrätt som existerar på Åland. Det som gäller är det som majoriteten av ålänningarna anser är okej. Om partiledarna i alla partier uttalar sig och säger att det är okej, så är det så.

I stället menar han, behöver man en gång för alla göra göra klart vad som gäller. Då undviker man tolkningsskillnader.

- I diskussionen som har varit har man sagt att det är okej med en natt. Ankrar man alltså i sju nätter så har man missbrukat allemansrätten. Och står det uttryckligen ett dygn i allemansrätten så kan vattenägaren säga det till båtturisten, då är det klart, alla vet vad som gäller.

Poängen är, menar han, att förtydliga. Åland måste upplevas som inbjudande.

Läs hela artikel i dagens tidning.

Publicerad 10.7.2012 10:45