Märkligt agerande av kommunstyrelsen
Det ligger inte i min natur att reda ut saker i kommunalpolitiken via insändare i tidningar men
nu känner jag att allmänheten och i synnerhet hammarlänningarna har rätt att få veta hur deras
skattepengar hanteras och hur invalda politiker beter sig. Det har under lång tid varit svårt för
andra än några få politiker i hammarland att få något uträttat, då dessa personer sitter på de
viktiga ordförandeposterna och driver sin politik till synes utan att beakta kommunens bästa utan snarare verkar ha en personlig agenda.
Det jag vill belysa är hur ett bygglov för båthus i Skarpnåtö, vilket beviljades av byggnadstekniska nämnden för cirka ett år sedan har lett till en lång och dyr följetong på grund av ett för mig obegripligt agerande av kommunstyrelsen. I de flesta kommuner på Åland skulle detta inte varit något större ärende utan ett bygglov skulle ha beviljats omgående.
Byggnadstekniska nämndens uppgift är att följa gällande lagar och bestämmelser om vad som får byggas och vad man inte kan bevilja byggnadslov för. Detta är något som majoriteten i kommunstyrelsen inte tycks kunna omfatta utan man vill ha in tyckande och politik i besluten.
Styrelsen gjorde ett mycket ifrågasatt beslut att dra sin egen byggnadsnämnd inför förvaltningsdomstol, och när man får utslaget från förvaltningsdomstolen som går helt i byggnadsnämndens riktning så beslutar man sig för att gå vidare till HFD. Varför?
Nu önskar jag att samtliga ledamöter i kommunstyrelsen (Lars Häggblom, Stefan Öström,
Eija Lagerberg, Camilla Karlsson) som röstade för att överklaga detta tydliga beslut från
förvaltningsdomstolen förklarar för hammarlänningar varför mera skattepengar ska gå till jurister och dylikt, och på vilket vis detta gynnar invånarna i Hammarland och framför allt hur man tror sig kunna få ett annat beslut i ärendet. Speciellt anmärkningsvärt är det att ledamot Eilja Lagerberg först deltar i byggnadstekniska nämndens beslut att bevilja bygglov och sedan
röstar för att besvära sig mot beslutet i kommunstyrelsen.
Avslutningsvis undrar jag hur de ansvariga i styrelsen kan motivera sitt handlande och de cirka 7000 euro som detta hittills har kostat kommunen? Har man tänkt betala med egna medel eller anser man att det är ok att leka med skattepengar?
Tommy Saarinen
Vice ordförande i byggnadstekniska nämnden
Den liberala politiken saknar trovärdighet
Liberalerna i lagtinget kräver större inbesparingar än regeringen föreslår.
Ekonomin har tvingat oss till förändringar
replik
Det ekonomiska läget i vårt samhälle är kärvt. Det torde inte ha undgått någon och framförallt inte ledamöterna i Ålands Lagting.
Oroande signaler inom gymnasialstadiet
För några veckor sedan diskuterades ungdomsarbetslöshet i lagtinget genom liberalernas försorg.
Betänkliga förslag i skolvärlden
replik
Ett uppriktigt tack till dig Sture Skogberg, för inlägget i Ålandstidningen den 29 april angående inbesparingsförslagen i gymnasieskolan. Det är så välgörande att se att det finns någon som vågar reagera - och har förmåga att uttrycka sig - när betänkliga förslag förbereds inom vår skolvärld.
Bussturerna bör planeras klokt
Styrelsen i MPF har igen diskuterat bussturerna i staden på grund av många seniorers påtryckningar.
En 1-9-skola är den hållbara lösningen
Socialdemokraterna villbygga en 1 - 9-skola i gamla Övernäs skola och Idrottsgården för att uppnå en långsiktig och hållbar lösning.
En 1-9-skola är den hållbara lösningen
Socialdemokraterna villbygga en 1 - 9-skola i gamla Övernäs skola och Idrottsgården för att uppnå en långsiktig och hållbar lösning.
Häv k-märkningen på Bagarstugan
Bagarstugan är en rest från den äldre, låga bebyggelsen i Mariehamn.
Grisslan igen!
Efter flera genomläsningar om Grisslans tillstånd och skick i mars 2013, beskrivet i en insändare av befälhavaren Rolf Hampf blir man i det första förskräckt över hur LR sköter sina färjor och fartyg.
Den sanna berättelsen om Grisslan i mars 2013
På söndag kväll såg jag TV-programmet "Rakt på med Nina Fellman".
Bygg om Kumlinge flygfyr till stjärnobservatorium
Öppet brev till landskapsregeringen och Paf:s styrelse!
Angående Ålands amatörastronomiska förenings studiebesök i Kumlinge kommun den 9 mars 2013 och den utlovade donationen av Kumlinge flygfyr till Ålands amatörastronomiska förening.
Efter besöket i den stjärnklara kommunen Kumlinge och uppstigningen i flygfyren och bekantskapen med omgivningen, den fria horisonten och observationen av både den inkommande och utgående strålningen från vår närmsta stjärna, solen, så föreslår jag att landskapsstyrelsen och Paf expanderar energin och ekonomin till en ombyggnad av flygfyren till ett observatorium i Kumlinge stjärnklara kommun.
Lampi väljer att missuppfatta
Ett tack till Niklas Lampi som återigen uppmärksammar min blogg - i ledaren i Ålandstidningen 10 april.
Överskrider rimlighetsgräns
Innan jag flyttade till Åland under mina 56 år så hörde jag aldrig begreppet ?
Strategi behövs för förebyggande arbete bland åländska ungdomar
Det finns en efterfrågan på insatser för att motverka ohälsa och kränkningar bland ungdomar och också många aktörer som arbetar förebyggande bland unga på Åland.
En evidensbaserad slutsats
Efter att ha läst om mathållningen på Trobergshemmet, ser man att där står det nog bra till.
Fungerande biltrafik en förutsättning för ÅSS
ÅSS är idag en mycket levande förening, vi har fler aktiva juniorer än någonsin och framförallt är det ett stort tryck på nybörjarplatserna.
Fel fokus i fullmäktige
Den ekonomiska situationen för Mariehamns stad är värre än befarat.
Krafttag mot biltrafiken
Biltrafiken i Mariehamn är redan alltför omfattande.
Åländska företag behöver flerakompetenta styrelseledamöter
Läste talman Britt Lundbergs inlägg den 8 mars om att hon känner minst 50 kompetenta kvinnor som när som helst bordekunna bli invalda i en styrelse.
Rakryggat av Kemetter
Ett samhälle, där lagar och förordningar vägs gentemot nytta och skadlighet.
Ja till Kroatien
Vi Moderater anser att det långsiktigt ansvarsfulla och moraliskt riktiga är att säga "ja" till Kroatiens anslutning till EU.













