article.con
Provläs landets bästa lokaltidning gratis i två veckor!

Ålandskortet



KONTAKT

Kundtjänst

Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00

Besöksadress: Strandgatan 16

Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN

Telefon: +358 (0)18 26026

Mail till nyhetsredaktionen

Kontakta personal


 


 


GRÖNLAND

GRÖNLAND –
EN ARKTISK SYSTERÖ

Läs reportagen
från Grönland här


DYRA DROPPAR

Vi lever i en dyrköpt alkoholkultur. Misshandel, rattfylla, ungdomssupande, plötsliga dödsfall och inte minst livslångt alkoholmissbruk följer i spritens spår. Här kan du läsa Ålandstidningens artikelserie om alkohol.

Läs hela artikelserien här

 

Tyck till!

Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

Skicka sms!

Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

 


Rss

Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?

Utnyttja vår RSS-tjänst


9.5.2009 06:05

Journalisten som avslöjar fusket med maten

Det fuskas med maten. Det har journalisten Mats-Eric Nilsson kommit fram till i sina två böcker om matindustrin.

På måndag kommer han till han Åland.

Matskribenten och journalisten Mats-Eric Nilsson gjorde succé för två år sedan med boken "Den hemlige kocken" - om fusket i matindustrin. Nu har uppföljaren "Äkta vara" kommit ut.

- Det är en fortsättning på den första boken. Jag försöker svara på frågan "Vad ska man äta då?". Det är ett slags konsumentguide för allt från välling till... ja vin faktiskt. Samtidigt är det lite fler avslöjanden också.

På måndag är Mats-Eric Nilsson på Åland för att föreläsa om hur det är ställt med maten vi äter.

- Jag kommer både att prata om hur mycket tillsatser det är i maten vi äter och om varför de finns. Ofta handlar det om att skyla över att produkterna är av sämre kvalitet genom att förbättra smaken.

Ett avslöjande i "Den hemlige kocken" var att svarta oliver inte alls är en egen sort, det är gröna oliver som färgats svarta. Ett annat att tryffelolja för matlagning inte innehåller någon tryffel.

Konsumenter har makt

Responsen på den första boken var överväldigande.

- Jag fick mycket större respons än någon kunnat tro, boken har sålts i över 200.000 exemplar.

-Industrin har tagit ett tekniskt språng sedan 1950-talet, men vi konsumenter har inte hängt med. Jag vill ge konsumenterna större makt att göra bra val, och konsumentens makt är stor.

Vad ska man leta efter när man står i mataffären?

- Är produkten förpackad är det svårare att studera den närmare annat än genom innehållsförteckningen. Men man får börja där och de kortaste förteckningarna är de bästa.

Själv undviker han livsmedel med mycket tillsatser så långt det går.

- Det är fullt möjligt att leva på äkta råvaror.

Men till slut handlar det väl ändå om tid och pris?

- Det är två viktiga faktorer. Vi har aldrig lagt ner så lite tid och så lite pengar på maten vi äter. Men man måste se till effektiv tid. Om jag gör en gryta som tar fyra-fem timmar att bli klar så kanske det tar 20 minuter att blanda ingredienserna och sedan står den och puttrar medan man gör annat.

Mat som smakar gott

När du nu lägger ner tid på att hitta bra råvaror och tillaga dem från grunden, märker du att du äter godare mat nu?

- Det var en intressant fråga, jag får oftast frågan om jag mår bättre och det är ganska svårt att svara på. Maten jag äter smakar gott och det känns skönt att äta den. Jag känner absolut skillnad jämfört med industriellt framställda smaker.

- Nu är jag i Karlstad och i dag hittade jag en restaurang där dagens fångst var gös från Vänern.

Mats-Eric Nilsson har arbetat som journalist i 30 år och under en tid som redaktionschef på Svenska Dagbladet. Han skriver fortfarande artiklar för svensk press, men största delen av tiden lägger han på författarskapet och att föreläsa.

Vad känner du till om Åland?

- Väldigt lite, jag har varit på Åland en gång tidigare. Det skulle vara roligt att gå in i en livsmedelsaffär och se vad det finns för lokala produkter.

Föreläsningen hålls klockan 18.30 i Kyrkby högstadieskola på måndag och arrangeras av Ålands marthadistrikt i samarbete med Agenda 21 och Folkhälsan.

Fotograf är Petra Nyqvist.

ERIKA ELFSBERG
Publicerad 9.5.2009 06:05