Det offentliga ska stimulera det privata
En stor andel av de åländska företagen, närmare bestämt 47 procent, räknar med att antalet arbetsplatser kommer att öka inom en fyraårsperiod. De åländska företagen är de mest positiva i Finland vad
gäller tillväxt och nyanställningar. Ålands näringsliv kommer med slutsatsen att det finns arbete på Åland och att det kommer att finnas mer arbetsplatser framöver (NÅ 18.5.2012). Även Åsub förutspår tillväxt. Enligt deras konjunkturutsikter 2012 (16.4.12) kommer Ålands BNP att vända uppåt redan i år. Den privata sektorn förväntas växa mer än den offentliga. Det finns en försiktig, positiv förväntan i näringslivet som helhet. Mariehamns stad är en stor ekonomisk aktör som påverkar samhällsekonomin. Staden kan på olika sätt bidra till den ekonomiska tillväxten. Det är i början av en tillväxtperiod som det offentliga ska stimulera ekonomin.
Vi kan stimulera ekonomin genom att till exempel påbörja byggprojekt som Ålandsvägen och Övernäs skola.
Om fullmäktige i Mariehamn beslutar att skära i stadens ekonomi med 2,3 miljoner under 2013 och totalt med 6,9 miljoner under en treårsperiod, så kommer det givetvis att ha negativa konsekvenser för
tillväxten. En sådan drastisk nedskärning hämmar tillväxten och kommer att märkas i samhälle. Den goda servicenivån som vi har idag kommer inte att kunna säkras. Mariehamn är inte bara Ålands huvudstad utan
även Ålands ansikte utåt. Mariehamn ska fortsättningsvis vara en vacker stad med god service, fina turistattraktioner och en stad som invånarna och ålänningarna kan vara stolta över. Det är dags att tänka
om.
Sara Kemetter (S)
Kalle Fogelström (S)
Det brinner inte i knutarna
Lagtinget har debatterat regeringens meddelande om samhällsservicereformen.
Det behövs ärlighet i jordbruksdebatten
Det har knappast undgått någon, debatten som har förts angående nedskärningar inom jordbrukssektorn.
Då det har framförts direkta felaktigheter så vill jag rätta till några.
Tärnan inget alternativ
För Liberalernas del anser vi att flytta in Tärnan i skolan och göra ett dagis av byggnaden är ett dåligt alternativ.
Baltichallen innebär klart sämre förutsättningar för båda verksamheterna och därför anser vi att vore bättre att lägga energin och tiden på att utreda andra och bättre möjligheter.
Offentlig upphandling kräver noggrannhet
I all offentlig upphandling är det säkrast att hålla sig till de nationella spelregler som finns
kodifierade i Finlands kommunförbunds handbok "Allmänna upphandlingsanvisningar för kommunerna", som anses vara den "offentliga upphandlingens Bibel".
Skulle driva på för naturgasdrivna bussar
Stadens miljöfunktion har inte varit involverad i upphandlingen av kollektivtrafik, varför jag inte i detalj känner till hur ärendet har hanterats.
Vi stöder höjda skatter
Den allt överskuggande orsaken till stadens skakiga ekonomi och höga skuldsättning är att stadens intäkter under flera år varit alltför låga.
Felaktigheter i debatt om stadsbussen
Det kan inte vara lätt för infrastrukturnämndens ordförande Roger Jansson att hålla reda på alla detaljer i stadens olika ärenden, men nog vore det klokt att kolla upp fakta och fråga sina medarbetare innan man går ut i media med beskyllningar som saknar täckning.
1.
Den liberala politiken saknar trovärdighet
Liberalerna i lagtinget kräver större inbesparingar än regeringen föreslår.
Ekonomin har tvingat oss till förändringar
replik
Det ekonomiska läget i vårt samhälle är kärvt. Det torde inte ha undgått någon och framförallt inte ledamöterna i Ålands Lagting.
Oroande signaler inom gymnasialstadiet
För några veckor sedan diskuterades ungdomsarbetslöshet i lagtinget genom liberalernas försorg.
Betänkliga förslag i skolvärlden
replik
Ett uppriktigt tack till dig Sture Skogberg, för inlägget i Ålandstidningen den 29 april angående inbesparingsförslagen i gymnasieskolan. Det är så välgörande att se att det finns någon som vågar reagera - och har förmåga att uttrycka sig - när betänkliga förslag förbereds inom vår skolvärld.
Bussturerna bör planeras klokt
Styrelsen i MPF har igen diskuterat bussturerna i staden på grund av många seniorers påtryckningar.
En 1-9-skola är den hållbara lösningen
Socialdemokraterna villbygga en 1 - 9-skola i gamla Övernäs skola och Idrottsgården för att uppnå en långsiktig och hållbar lösning.
En 1-9-skola är den hållbara lösningen
Socialdemokraterna villbygga en 1 - 9-skola i gamla Övernäs skola och Idrottsgården för att uppnå en långsiktig och hållbar lösning.
Häv k-märkningen på Bagarstugan
Bagarstugan är en rest från den äldre, låga bebyggelsen i Mariehamn.
Grisslan igen!
Efter flera genomläsningar om Grisslans tillstånd och skick i mars 2013, beskrivet i en insändare av befälhavaren Rolf Hampf blir man i det första förskräckt över hur LR sköter sina färjor och fartyg.
Den sanna berättelsen om Grisslan i mars 2013
På söndag kväll såg jag TV-programmet "Rakt på med Nina Fellman".
Bygg om Kumlinge flygfyr till stjärnobservatorium
Öppet brev till landskapsregeringen och Paf:s styrelse!
Angående Ålands amatörastronomiska förenings studiebesök i Kumlinge kommun den 9 mars 2013 och den utlovade donationen av Kumlinge flygfyr till Ålands amatörastronomiska förening.
Efter besöket i den stjärnklara kommunen Kumlinge och uppstigningen i flygfyren och bekantskapen med omgivningen, den fria horisonten och observationen av både den inkommande och utgående strålningen från vår närmsta stjärna, solen, så föreslår jag att landskapsstyrelsen och Paf expanderar energin och ekonomin till en ombyggnad av flygfyren till ett observatorium i Kumlinge stjärnklara kommun.
Lampi väljer att missuppfatta
Ett tack till Niklas Lampi som återigen uppmärksammar min blogg - i ledaren i Ålandstidningen 10 april.
Överskrider rimlighetsgräns
Innan jag flyttade till Åland under mina 56 år så hörde jag aldrig begreppet ?
Strategi behövs för förebyggande arbete bland åländska ungdomar
Det finns en efterfrågan på insatser för att motverka ohälsa och kränkningar bland ungdomar och också många aktörer som arbetar förebyggande bland unga på Åland.















