bilagor

Gå till arkivet



KONTAKT

Kundtjänst

Öppettider: Måndag-fredag 08.00-16.00

Besöksadress: Strandgatan 16

Postadress: PB 50
AX-22101 MARIEHAMN

Telefon: +358 (0)18 26026

Mail till nyhetsredaktionen

Kontakta personal


 

Tyck till!

Skicka ett SMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

Skicka sms!

Vill du tipsa oss eller bara visa oss en bild? Skicka den med MMS till Ålandstidningen på nummer 04570026026.

 


Rss

Vill du hålla reda på vad som är nytt på Ålandstidningens hemsida?

Utnyttja vår RSS-tjänst


7.8.2012 06:05
Foto: Jordi Perdigó

Ny mc-klubb till Åland

Nu är det officiellt. Den svenska mc-klubben Lost Boys får en lokalavdelning på Åland.

Fast ändå inte riktigt. Klubbens president fortsätter styra från Sverige.

Däremot föräras den Åländska bossen titeln "Isle Captain".

KLUBBAR Det är skillnad på mc-klubbar och mc-klubbar. En del är öppna för i princip vem som helst, andra håller hårt i medlemsboken och kräver långa väntetider för att släppa in folk.

Man kan fabulera fritt kring skälen till det. Den som läser stort uppslagna reportage om mc-gäng i Stockholmstrakten har kanske sin uppfattning klar. Det handlar förstås om droger, vapen och grovt våld.

Så är det förstås inte. Det handlar i allt väsentligt om en avancerad form av vuxenunderhållning. Inträdesbiljetten är en körbar Harley-Davidson och ett gott ölsinne. Det handlar om att lära känna varandra ordentligt innan man släpper dem inpå livet.

- Det är gemenskapen man är ute efter. Jag har alltid haft en dröm om att få vara med i en sådan gemenskap, att vara med i en mc-klubb och köra Harley. Och jag och Lost Boys, eller Taxon MC som de hette då, kom bra överens, berättar Roland Wahtera. Eller "Rolle", som han kallas.

Läs hela artikeln i dagens Ålandstidningen!

Fredrik Granlund
Publicerad 7.8.2012 06:05